Icraya dusen kredi karti ne olur
icraya dusen kredi karti ne olur

Zaman zaman borç ödemelerinde zorluklar yaşanabilir. Bu tarz durumlarda bankalar ilk zamanlarda alttan alarak sadece faiz işletimine gitse de zaman ilerledikçe ve kişi hala borcunu ödemedikçe bankalar bu konuda farklı yaptırımlar yapmaya yönelir. Bu yaptırımlardan birisi de kişinin kredi kartı borcundan dolayı icra takibi başlatmaktır.

Bankalar ödenmeyen kredi kartı borçlarında yasal olarak 90 gün beklemek zorundadır. Fakat bankalar kişinin borcunu ödemesi için beklediği bu süreç içerisinde kişin borcuna faiz işletir. Bu süreçte kişi borcunun tamamını ödeyemeyip sadece asgari tutarını ödese bile bu 90 günlük süreç sıfırlanır. Fakat kişinin borcuna işletilen faiz kişi tüm borcunu ödeyene kadar devam eder.

Kredi kartı borcunuzu ödemediyseniz ve borcunuz avukat tarafından icra dairesine gönderildiyse borcunuzun tahsil edilmesi için icra işlemleri başlatılır. Borcunuzun büyüklüğüne göre taşınmaz mal varlıklarınıza veya evinize haciz gelebilir. Ek olarak eğer sigortalıysanız ve hesabınıza düzenli olarak bir maaş yatıyorsa bu hesaba da haciz gelebilir. Eğer borcunu ödeyemeyen kişi emekliyse emekli maaşlarına haciz gelmez. Bu yüzden bankalar genel olarak emekli kişilere kredi kartı tahsisi yapmak istemezler.

İcraya Düşen Kredi Kartları Ne Olur?

Borcundan dolayı icraya düşen kredi kartına tahsis edilen limit, kartın son ödeme tarihini geçmesinden sonra ilk etapta nakit çekimine kapatılır. Yani nakit para çekemezsiniz. Bir süre sonra asgari tutarı ödeseniz dahi nakit çekime kapalı kalır. Ödememe durumunun devam etmesi neticesinde kart limiti dondurulur ve kartınızla harcama yapamazsınız. Yasal süreyi doldurmadan asgari tutarların ödenmesiyle kart yine aktif hale gelir ancak bu sürenin dolmasıyla yasal takip süreci başlamışsa bu kartınızı unutmanız gerekir. Hatta bununla birlikte yasaklı durumuna düşerek uzun bir süre başka bankalarda dâhil olmak üzere kredi kartı veya kredi türü bankacılık ürünlerinden el çektirilmiş olursunuz.

Genel olarak lüzum duyuldukça doğru yerlerde harcama yapılmasıyla kartın kişilere verdiği fayda ve getirileri fazla olsa da insan duygularına yenik düşebilir ve cebinde nakit para varmış gibi hareket ederek zorlu bir sürecin başlangıcına girebilir. Bu süreç aşamasında gerçekten ihtiyaç duyulduğu anlarda eksikliği daha çok hissedilir.

Kart borçlusunun artmasının ardından yapılan düzenleme ile zor durumda kalan vatandaşların yardımına yapılan düzenlemeyle 72 ay vadelerde bir kereye münhasır yapılandırma imkanı getirildi. Bu imkân sayesinde nefes alan vatandaş aynı hataya düşmemesi konusunda sosyal platformlarda uyarılara maruz kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir