Hibe kredi nasıl alınır
hibe kredi nasıl alınır

Bu makalemizde Hibe Kredinin ne olduğunu, hangi sektörler için hibe kredi alındığını, hibe kredileri nasıl alacağımız konularına değineceğiz.

Hibe Kredi  Nedir?

Günümüzde insanlar eğitim düzeyleri yüksek olmasına rağmen, iş sahibi olabilmenin çabası içerisindedirler. İnsanların çalışma azmi olması, yapacağı işler hakkında yepyeni fikirlere sahip olmalarına rağmen gerekli sermayeye sahip olamadıklarından, bir çok fırsatı kaçırmış  olmaktadırlar.

Bu anlamda sermaye yetersizliği bulunan girişimcilerin önlerini açabilmek adına gerek bölgesel, gerek ulusal ve uluslar arası bir çok programın mevcuttur. Bu programlara katılarak belirlenen şartlarda kredi kullanabilir, hatta ötesinde hibe kredi ile işlerinizi kurarak büyütebilirsiniz.

AB-Türkiye Mali İşbirliği anlaşmaları çerçevesinde onlarca programdan birine kayıt olabilir, yapacağınız projeler ile kredi başvurusunda bulanabilirsiniz.

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Kalkınmada öncelikli projelerin daha çok kabul göreceği projelere AB-Türkiye mali işbirliği kapsamında yürütülen ve yürütülecek programlarda hibe kredi uygulaması mevcuttur.

Hibe kredi alma,  girişimcinin yapacağı proje için hazırladığı dosya ile başvurmasından sonra,  krediyi verecek olan kurum ve kuruluşların onayı ile sağlanmaktadır. Hazırladığınız projenin önemine göre onay çıkmaktadır.

Bu projeleri onayına sunarak kredi kullanabileceğiniz bir çok kurum ve kuruluşlar vardır. Örnek verecek olursak; Avrupa Birliği Hibeleri, Kalkınma Ajansı Hibeleri,, Kadına Yönelik Hibe Veren Kuruluşlar, KOSGEP, Tübitak, Kobi’yi ilk sıralarda söyleyebiliriz. Bunlarla ilgili ayrıntılı olarak makalelerimize ilerleyen günlerde açıklayacağız.

Bununla birlik Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca geri ödemeli iş yeri kredisi sağlamaktadır. Vakıf mütevelli heyetlerinin projenizi kabul etmesi halinde bütün iş gereçlerini vakıflarca karşılanarak iş yeri sahibi olup, girişimci olabilirsiniz.

Hibe Kredi Hangi Sektörler İçin Verilir?

Hibe kredisi için başvuracağınız sektörler arasında; Tarım, Hayvancılık, Sanayi, Üretim, Yazılım, Tekstil, Hizmet gibi bir çok sektör için başvuru imkanı vardır.

Ancak başvuracağınız hibe kredi kuruluşları, bu başvurulara açtıkları eğitim, seminer ve kurslara katılma şartı aramakta, eğitim sonrası hazırlayacağınız projelerinizi beklemektedirler.

Projelerinizi hazırlamaya yardımcı, yan kuruluşların açılmasına sebep olan bu krediler sayesinde yeni bir iş kolunun ortaya çıkması, başvuruların arttığını göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir