Mantar yetistiriciligi hibe kredisi
mantar yetistiriciligi hibe kredisi

KOSGEB bünyesinde yıllardır pek çok girişimciye destek verilmiş olup, hibe kredilerin yanı sıra, faizsiz olarak da krediler sunulmuştur. Hibe, geri ödemesi olmayan ve devlet teşviği adı altında, girişimciye, iş için gerekli olan malzemelerin temin edilmesi, işçi maaşı ya da kira bedeli olarak ödenmektedir. İlk olarak, bu ihtiyaçları kişinin faturalandırması ve işletme giderleri olarak göstermesi gerekmektedir. Sonrasında ise erkek ve bayanlar için ayrılmış belirli yüzdeler ile devlet tarafından tekrar kişiye ödenerek, hibe olarak kullanılması mümkündür.

Mantar yetiştiricilerine hibe

Yine devlet teşviği, mantar yetiştiriciliği devlet hibe kredisi olarak da karşımıza çıkıyor. Elbette ki bu krediyi alabilmek için belirli özelliklere sahip olmak ve girişimci belgelerine sahip olunması gerekmektedir. İlk yapmanız gerekenler hakkında bilgiler şöyledir.

KOSGEB ilk kayıt

Eğer ki, sisteme kaydınız bulunmuyorsa, bu kredi için başvuru yapma hakkınız yoktur. İlk olarak, KOSGEB resmî web sayfası üzerinden sisteme ilk kayıt işlemlerinizin yapılması gerekmektedir. Sonrasında ise, KOSGEB girişimcilik belgesi için, sizlere uygun olan kurslara katılmanız ve başarı sağlamanız gerekmektedir. Esnaflar ve girişimciler için verilen bu eğitimler sonrası, girişimcilik belgeleri, katılımcılara ve başarı sağlayanlara verilmektedir. Bu belge dahilide artık hibe başvurusu yapmak mümkün olacaktır.

Herkes hibe kredisi alabilir mi?

Her kişinin, mantar yetiştiriciliği devlet hibe kredisi ve kredilerinden yararlanabilmesi için, belirlenmiş şartları taşıması gerekmektedir. Yine diğer devlet desteklerinden yararlanmak içinde, girişimcilik belgelerinizi almanız ve kredi başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Gerekli olan tüm evraklar ve belgeler, KOSGEB resmî web sayfası üzerinde yer alırken, başvuruların da buradan yapılması gerekiyor. Eğer ki, başvurudan kaynaklı bir sorun yaşanıyorsa, en yakın KOSGEB merkezi ziyaret edilmeli ve konu hakkında detaylı bilgiler alınmalıdır.

Hibe geri ödeniyor mu?

Eğer ki, sizlere verilen destek ‘’ hibe ‘’ ise; geri ödemesi yoktur. Fakat, destek kredilerinin esnekte olsa geri ödenmesi gerekiyor. Fakat, girişimcilere verilen destek kredileri, sıfır faiz oranları ile yine girişimcilere destek olmaktadır.

Çiftçi sistemine kaydınız var mı?

Ziraat odasında, çiftçi olarak kaydınızın da yapılması gerekebilmektedir. Bu durumda, çiftçi sistemine kaydınızı yaptırarak, mantar yetiştiriciliği için hibe duyuruları yapılması halinde, gerekli duyurular kapsamında belgeleri hazır hale getirerek, başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Şartları taşımanız halinde, hibeler, sizlere tahsis edilip, mantar yetiştiriciliğinize destek olunacaktır. Her yıl belirli dönemlerde, hibe ve destekler haberler, resmî gazeteler ve diğer kanallardan vatandaşlara duyurulmaktadır. Güncel olarak bunları takip ederek, hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir