Hangi traktor modellerine devlet destegi var
hangi traktor modellerine devlet destegi var

Çiftçilerin eli, ayağı haline gelen traktörler yük taşımadan, saman yapımına hatta ulaşım aracı olarak kullanılıyorlar. Yani tarım ile uğraşan herkesin en önemli aracı traktörlerdir. Fiyat olarak ta azımsanmayacak kadar yüksek olan bu araçların çiftçiler tarafından alımı zor olsa da kırsal kesimde çiftçilik yapanlar traktör ihtiyacı için başvuruda yapabilirler.

Hibe Desteği Verilen Traktör Markaları

Düzenlenen Kırsal Kalkınma programı ile traktör alımı için devlet hibe desteği verilebiliyor. Süt ve Et ürünleri üreten işletmelere traktör alımlarında % 50 – 65 arasıda hibe desteği verilebiliyor. TKDK başvuran çiftçilere hazırlamış oldukları projelere IPARD programına istinaden 110 HP gücündeki traktörlere hibe kredi desteği sunmaktadır. Başlıca hibe kredi desteği verilen traktör markaları şu şekilde; Same, New Holland, Steyr, Başarak, Fiat, Ford, Hattat, İşbora, Leyland, Landini, Tümosan, Türk Traktör, Süper Star ve Univarsal olarak sayabiliriz. Traktör alımında bayiler müşterilerine devlet desteği, hibe kredilerden faydalanılacak modelleri hakkında yeteri kadar ayrıntılara yer veriyorlar.

Hibe Desteğiyle Traktör Alma Başvuruları

Hibe krediler karşılında traktör alımına destek veren TKDK’nın resmi internet sitesi olan www.tkdk.gov.tr adresinde yayımlanmış olan proje rehberi eşliğinde hazırlanacak projelere uygun olan, iş gücüne orantılı traktör seçimi yapıldıktan sonra talepte bulunuluyor. Alacağınız traktörün bedeli üzerinden hibe kredi desteği sağlanmaktadır. Fakat burada bir ayrım yapılması zorunludur. Traktörün bayi satış fiyatı ile kasko fiyatı farklılık gösterir. Yapılacak hibe desteği de kasko fiyatları üzerinden yapıldığından aradaki fark oluşumunun dikkate alınması gerekir.

İkinci El Traktör Alabilir miyim?

Çiftçiler istedikleri takdirde fiyat olarak daha uygun satılan ikinci el traktör alımı hibe kredi desteği de alabiliyorlar. Bu desteğin sınırlamasında traktörün 5 yaşından büyük olmaması şartı bulunuyor ki miadı dolmuş araçlar için yeterli destek verilmiyor. Alınacak traktör için ayrıca taksitlendirme mikanı sağlanırken ödeme vadeleri 3,6 ya da 12 ayda bir olarak talebe göre düzenlenebiliyor.

Sıfır Km Traktör Alımı

Alımında kullanılacak finansı devlet desteği halinde sağlayamayan çiftçiler için bankalar önemli kampanyalar düzenliyor. Uygun faiz, uygun ödeme koşulları sunulan traktör kredilerinde 60 ay’a kadar vadeler uzatılabiliyor. Uzayan vadeler faiz oranını yükseltirken uzun vade yolu çiftçileri rahat ödeme kolaylıkları sağlıyor.

Türkiye’de çiftçilere en çok faizsiz, yada hibe şeklindeki çiftçi kredilerini Ziraat Bankası haricinde bir finans kurumu karşılama yoluna gitmemektedir. Her türlü araç ve donanım alımlarında hibe desteklerinden faydalanmak isteniyorsa mutlaka bu hususun Ziraat Bankası şubelerinde ayrıntılı olarak dile getirilmesi ve araştırılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir