Hangi bankada hesabim var
hangi bankada hesabim var

Finansal işlemlerimizin yürütümü için bağımlısı olmak zorunda kaldığımız finans kuruluşları olan Banka şubelerinde ister istemez birden fazla hesap açmak durumunda kalabiliriz. Öyle ki açmış olduğunuz mevduat hesabı üzerinden size verilecek şifrelerle gireceğiniz dijital bankacılık üzerinden hesap açma olanakları da verilmiş durumdadır.

Bir Banka Şubesinde Kaç Çeşit Hesap Açılabilir?

Hesap açtırdığınız banka şubelerinde müşterilerine sunulan hizmet sayısı kişinin isteği üzerine artarak devam eder. Mevduat hesabının yanına kredili mevduat hesabı açılabilir, döviz hesabı açılabilir çekilen kredilerin geri ödemesinin sağlanması adına kredi hesapları açılabilir, altın hesabı veya borsa işlemleri için yatırım hesapları açılabilir. Yani bir bankada açılabilecek hesap sayısı ve çeşitleri bir hayli fazla durumdadır.

Bir an ihtiyaç ve istekler için ya da maaş ödemesi için açılan hesaplarımız, yine aynı işlemler ve nedenler ile  ya da taşınmalar sonucu başka bankalara taşımak zorunda kalabilir ve zamanla açtığımız hesapları unutur gideriz.

Her ne kadar Danıştay tarafından banka hesapları bulunan kişilerden kesilen Hesap İşletim Ücreti kesilmesine olanak veren yönetmelik hükümleri durdurulma kararı çıkmış olsa da; bankalar kişilerden bu ücreti kesebilmektedir. Bu anlamda mevcut bankaların kestiği Hesap İşletim Ücretleri yazımızı okuyarak bilgi sahibi edinebilirsiniz.

Hangi Bankalarda Hesabım Var? Sorgulama

Bankalarda adınıza açılan hesapları online internet üzerinden sorgulama motoru bulunmamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca (BDDK) bu bakımdan yapılan bir çalışma olduğu henüz açıklanmadı. Ancak kişiler kredi başvurusu yaptıkları banka şubelerinde mevcut kredi notlarına bakımı esnasında  banka tarafından görülen banka hesaplarını kredi notu raporu talebinize istinaden alabilirsiniz. Yani isminize açılmış her hangi bir banka hesabını sorgulayamazsınız.

İstediğiniz zaman öğrenemeyeceğiniz hesap açılımlarını ve işletim ücreti gibi masraflar ödememek için mümkün olduğunca bankalarda yaptığınız işlemlerinizin bitmesinden sonra açtırdığınız hesaplarınızı kapatmanızda fayda olacaktır.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama Açılabilir

Son dönemlerde bir haylı popüler olan e-devlet kişileri merak ettiği hususlara kişisel olarak anında cevap veren bir dijital ortam. Burada kişiye özel bilgilere ulaşırken aynı zamanda idari yaptırım kararları, soy ağacı, miras bilgileri gibi özellikler eklendi. Kişinin adına açılmış olan cep telefonlarının numaraları hali hazırda e-devlet üzerinden sorgulanıp öğrenilebiliyor. Bunun gibi bankalarda şahsımıza açılmış hesap numaraları, çıkarılmış kredi kartları gibi hususlara ulaşabilmemiz için en uygun portalın e-devlet olduğu kanısındayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir