Hac umre kredisi
hac umre kredisi

Hac ve Umre Kredisi

Müslümanların inanmakta olduğu İslam dininde “İslamın Şartları” olarak belirtilen beş vecibeden birisi de “Hacca Gitmek” olarak emredilmiştir. Bu yüzden dünyanın dört bir tarafında yer alan milyonlarca Müslüman hayatlarında en az bir kere bu farz olan ibadeti yerine getirmek üzere Kutsal Topraklara gitmektedir. Hac ibadeti daha uzun bir süre devam ettiğinden gerek buna maddi olarak imkanı elvermeyen gerekse bir kez Hacca gidip daha sonra kısa süreliğine yine gitmek isteyen Müslümanlar “Umre” olarak adlandırılan dini vecibeler yerine getirir. Gelişen şartlar ile birlikte insanlar dünyanın öteki ucundan Kutsal Toprakların bulunduğu Suudi Arabistan’a hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir.

Bunun yanı sıra maddi durumu hac ve umre vazifesini yerine getirmeye münasip olmayan kişilere bazı imkânlar tanınmaktadır. Bu imkânlardan belki de en önemlisi ise bazı bankalar tarafından verilen faizsiz kredilerdir. Peki bu kredileri hangi bankalar temin etmektedir? Bu kredilerin geri ödemesi ne şekilde olacaktır? Tüm bu hususları sizler için araştırarak bir araya getirdik.

Türkiye’de faizsiz hac ve umre kredisi veren bankalar dört adettir. Bunlar, Albaraka Türk, Kuveyttürk, Ziraat Katılım ve Türkiye Finans bankalarıdır. Albaraka Türk isimli banka tüm hacı adaylarına 36 aya varan vadeler ile kredi veriyor. Banka, eğer ilk kez hacca gidiyor iseniz, tüm harcama tutarlarınızın %49′ unu karşılarken, daha önce hacca gittiyseniz, ikinci ziyaret veya umre nedeniyle gidiyorsanız, harcamalarınızın %100 ünü karşılamaktadır. Kuveyttürk’te dinen caiz olması açısından banka hacı adaylarından faiz almıyor. Banka hacca gidenlerden 0-24 ay için %0,89, 37-60 ay için %0,99 kâr payı alıyor. Ziraat Katılımda alınan krediler 36 aya kadar vadelendiriliyor. Son olarak Türkiye Finans ise faiz almamakta ancak kâr payı almaktadır. %0,5 kredi tahsis ücreti bulunan bankanın finansman karşılığında aylık %1,39 kâr payı talep etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir