Evlilik kredisi
evlilik kredisi

Devletimiz sosyal devlet ilkesinin bir tezahürü olarak vatandaşlarına özel hayatlarında büyük bir destek sağlamaktadır. Bu projenin adı ise devlet destekli evlilik kredisi olmuştur. Bu projenin sonucu olarak evlilik kredisi alacak çiftler, evlenme hayalleri ertelemek veya sona erdirmek zorunda kalmayacak, böylece mutlu aile yuvalarının kapıları ardına kadar açılacaktır.

Peki devlet destekli evlilik kredisini nasıl kullanabilir? Kullanıcı olmak isteyen vatandaşlar başvurucuda hangi belgeleri yanlarında getirmelidir, gerekli evraklar nelerdir? Tüm bu soruların cevabını sizler için araştırdık. Dilerseniz bu konulara bir açıklık getirelim.

Devlet destekli evlilik kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu başvurularda aşağıda belirtilen belgeleri tam olarak getirenler ve şartlara uygun olan kişiler yapılacak değerlendirme sonucu devlet destekli kredi almaya hak kazanacaktır. Bu faizsiz kredinin kullanım limiti 10.000 (on bin) TL olup ilk yıl içinde devlet ödeme talep etmeyecektir. Kredinin toplamda geri ödeme süresi ise dört yıl ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca, evlendikten sonra ilk bir yıl içinde çocuk sahibi olan ailelerin evlilik kredisi bir yıl süre ile ertelenebilecektir.

Evlilik Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusunda aşağıda sayacağımız hususları kanıtlar nitelikte belgeler bulunmak durumundadır.

  • Evlenme durumunda bulunan çiftlerin 18 ile 24 yaş arasında olmaları gerekir. (Üniversitesi mezunları için bu yaş 26 olarak belirlenmiştir)
  • Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile hüküm giymemiş olmak. ( Bir nevi temiz bir adli sicile sahip olmak)
  • Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmak.
  • Daha önce başka bir kişi ile herhangi bir evlilik yapmamış olmak.

Yukarıda belirtilen şartlara sahip olduğunu belgelendiren herkes bu krediden faydalanabilmektedir.

One Comment

  1. Yaşım 32 hiç evlenmedim ailemden ayrı yaşıyorum durumum iyi değil param olmadığı için evlenemiyorum evleneceğim kız var ama birikmiş param yok yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir