Evimi ipotek ettirip konut kredisi alabilirmiyim
evimi ipotek ettirip konut kredisi alabilirmiyim

İnsanların en fazla isteği olan  ve barınma ihtiyacını karşılayacak bir ev almaktır.  Hatta birçok insan yeterli birikimi yaptığında da ilk olarak 2. Veya fazlası olan ev sayılarına yatırım yapmaktadırlar. Ev alabilmek için de birçok farklı seçeneğe sahip olmaktadırlar. Bu seçeneklerden en fazla tercih edileni ise hiç şüphesiz ki bankalardan alınabilecek konut kredileridir.

Konut kredileri, bankaların insanlara ev almak için verdiği kredi çeşidi olmaktadır. İnsanlar yeni ir ev alabilmek için gerekli olan desteği konut kredilerinden alabilirler. Konut kredilerinin birden fazla seçeneği vardır. Bunlar normal konut kredileri ve ipotekli konut kredileridir. Birçok insanın merak ettiği evimi ipotek ettirip konut kredisi alabilir miyim sorusuna da cevap verilmiş olunmaktadır.

İpotek İle Ev Sahibi Olmak

Birçok kişinin merak ettiği evimi ipotek ettirip konut kredisi alabilir miyim sorusuna bankalar genellikle evet yanıtını vermektedirler. Bu durum için kişi de bulunan evin ipotek olarak gösterilmesi ve bankanın da yeni alınması planlanan evin kredi ihtiyacı karşılaması ile olmaktadır. Kişiler kendi evlerini ipotek olarak gösterirler ve yeni alınmış olan evin kredi borcu bitene kadar da ipotek olarak kalmasını sağlarlar. Yeni alınmış olan evin borcunun bitmesi halinde kişi iki evin de yeniden sahibi olmuş olur.

Kredi Miktarının Belirlenmesi İşlemi

İpotek gösterilerek alınacak olan konut kredilerinde, kredi miktarını banka ya da kredi kullanmak isteyen kişi belirleyememektedir. Kredi miktarını belirleyen şey, kredi ile alınacak olan yeni ev ve ipotek olarak gösterilecek olan evin değeridir. Bankalar bu evlere bir ekspertiz göndermektedir. Ekspertizin belirlemiş olduğu ev değerlerinin %80’inden fazlasını bankalar kişilere tahsis ederler. Bankaların ve kişilerin belirleyebildiği şeyler ise faiz oranı ve vade sayısı olmaktadır. Bankadan bankaya değişebilen faiz oranı ve vade sayıları ile kişiler kendilerine en uygun olanını seçmelidirler.

Kredi Almanın şartları Neler Olmaktadır?

Kişiler birçok maddi sıkıntıları için kredilere başvurmaktadırlar. Birçok farklı çeşidi olan ve kullanıcılarına destek olan krediler için de belirli şartlar aranmaktadır. Bu şartlardan en temeli kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve reşit olarak sayılması durumudur. Kişinin hali ve durumu ne olursa olsun 18 yaşını doldurmadan bir kredi başvurusunda bulunması geçersiz sayılacaktır. Bunun yanında düzenli bir gelirin olması da aranan en önemli şartlardandır. Kişinin kendi üzerine kayıtlı olan şeylerin değerinin ne olduğunun bir önemi olmamaktadır. Bu iki önemli şartın sağlanması ile konut veya diğer kredi imkanlarından faydalanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir