Ev almak icin dogru zaman
ev almak icin dogru zaman

Genel olarak yazın ev alınmalı anlayışı bizlere yansısa da, aslında ev almak için doğru zamanın mevsimden çok size maddi olarak kazanç sağlayacağı zamanlarda olmalıdır. Dönemine, yerleşim bölgesine ve piyasasına göre farklılık gösteren konut fiyatları sonbahar dönemlerinde düşer ve inşaat şirketleri ellerinde kalan evleri satmak için kampanyalarla müşterilerine ev imkanı sağlarlar.

İnsanlar çok net bir açıklaması olmasa da bahar dönemi ile hareketlenir ve yapacakları alımları yaz aylarına bırakırlar. Ev alacaklar için bu dezavantaj oluşturabilir. Bu erteleme ile satıcılarda dahil satışlarını yapmaları için yaz aylarını beklerler. Bu beklentinin sebebi ise bu mevsimlerde zam geldiğini, daha yüksek miktarlara evini satma isteğidir.

Ev Ne Zaman Alınmalı?

İster kâr amaçlı olsun ister yatırım amaçlı olsun alacağınız ev ve konut için size kazandıracak en önemli unsur zamandır. Çünkü küçük hesaplar ile ertelediğiniz ev alımı sizin için uygun zamanda diliminde size daha masraflı ve pahalıya mâl olabilir. Bu süre zarfından konutlara zam gelebilir, krediyle alacaksanız konut kredisi faizleri artabilir, alacağınız konutu kiraya verecekseniz kira bedelinden olabilirsiniz. Bu durumda kaybedilen her an sizin ev almanız için yapacağınız zarar olarak karşınıza çıkabilir.

Konut kredisi için en uygun zaman faizleri düştüğü, bankaların ve inşaat şirketlerinin yaptığı kampanyalar ile konut fiyatlarının düştüğü zamanlardır. Alacağınız konuta fazla faiz ödememek, geçirdiğiniz zamanla kirada duruyorsanız kira bedeli ödememek için konut alımı yapabilirsiniz. Alacağınız konutun bedeli size her türlü etkileyecektir ancak uzun dönemde alacağınız evin fiyatının artacağını, yüklü miktarda kira ödemeniz ile daha zararlı duruma düşebilirsiniz.

Mevcut ödemelerinizin ev almanıza imkân vermediğini düşünüyorsanız, kendi bütçenizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Size artı olarak katacakları ile sizden alacaklarının muhasebesini yaptığınızda sizlerin ev almasının daha mantıklı olacağı kanaatine varacaksınız. Eve ödeyeceğiniz peşin tutarı evi aldığınız kişi ile anlaşarak mevcut ödemekte olduğunuz borçlarınızın bitmesinden sonra ödeme taahhüdünde bulunabilirsiniz. Eksper raporu ile evin bedeli yüksek oranda çıktığı takdirde bankadan daha yüksek miktarda kredi kullanarak devam eden borçlarınızı kapatma imkânınız da bulunur.

Sonuç olarak; ev alma zamanı bütçesine göre herkeste farklılık gösterse de; düşük faizlerde ev fiyatlarının düşük olduğu dönemler alınması ev almanın en doğru zamanıdır.

Şubat 2017 tarihi itibariyle konut kredisi faiz oranları ve örnek ödeme tablosu ve masrafları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir