Emekliler konut kredisi alabilir mi
emekliler konut kredisi alabilir mi

Hayat şartları bir çok çalışanı çalışırken ev sahibi yapamayabiliyor. Bu nedenle emeklilik sonrası alınacak ikramiyeyi de peşinat olarak kullanarak ev alma çabasına giren emekliler de konut kredisi kullanabilirler.

Emekli Maaşı İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

Yükselen konut fiyatları yüzünden tüketicilerin emeklilik ikramiyesi ile ev alma olanakları olmayabiliyor. Bu yüzden konut kredilerine ilgi yalnızca çalışan kesim ile sınırlı değil. Bankalar konut kredisi taleplerini yoğun olarak emeklilerden de alıyorlar. Bankalar istenen koşulları karşılayan emeklilerin de konut kredisi taleplerini karşılıyorlar.

Emekli Maaşıyla Konut Kredisi Talebim Neden Reddedildi?

Emeklilere konut kredisi verilmesi yasal olarak mümkün olsa da, bu konuda bir takım kısıtlamalar getirilmiştir. Tüketicinin taksit ödemeleri maaşının en fazla yüzde 50’lik kısmına denk gelebilir. Yani maaşı 4 Bin TL olan emeklinin aylık taksit ödemesi maksimum 2000 TL olabilir. Bu durumda bankalar, maaşı 4 Bin TL olan emekli ile 2 Bin TL olan emeklinin kredi taleplerini aynı şekilde değerlendirmeyecektir.

Yüksek gelir sahibinin kredi skoru, talebinin olumlu sonuçlandırılması için yeterli olurken, düşük gelirli emekliden bir takım ek güvenceler istenecektir. Kefil bu kredi güvencelerine bir örnektir. Gelir durumunun yetersizliği ya da (kredi notu düşük olmasa da) açık başka kredilerinin olması, emeklinin konut kredisi talebinin reddedilmesine neden olabilir.

Emekliye Peşinatsız Konut Kredisi Verilir Mi?

Bu durum emeklilere özgü olmamakla birlikte, ülkemizde konutun ekspertiz değerinin tamamına kredi verilmesi yasal değildir. Tüketici konutun maksimum %80’ini kredi olarak alabilir. Bu yüzden bankaların emeklilere de peşinatsız kredi kullandırımı söz konusu olmaz. Ancak çalışan tüketicilere yönelik olarak bankaların kredi olarak kullandırılmayan %20’lik kısmını ihtiyaç kredisi olarak kullandırmaları mümkün oluyor. Aynı uygulama emekliler için de geçerlidir.

Hangi Bankalar Emeklilere Özel Konut Kredisi Veriyor?

Bankalar özellikle konut kredilerinde yoğun bir rekabet halindeler. Birçok segmentteki tüketiciye yönelik kampanyalar düzenlenirken, emeklilere özel konut kredisi kampanyaları ile de karşılaşılıyor. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bank ve DenizBank bu bankalar arasında sayılabilir.

Emeklinin Çalıştığı Kurum Kredi Verebilir?

Kişilerin çalışmış ve neticesinde emekli oldukları kurumlar kendi mevzuatları çerçevesinde oluşturulan sandık ve kooperatifler yoluyla alacakları konutlar için kredi imkanı da vermektedir. Emekli kişiler istediği takdirde bu yardım sandıklarına başvurarak diğer bankalara oranla daha avantajlı bir şekilde kredi alabilirler. Öğretmenlerin yardım kuruluşu olan İlksan, Polislerin yardım sandığı Polsan gibi kuruluşlar bu kredi desteğine örnek olarak sıralayabileceğimiz kurumlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir