Emekli maasini tasima
emekli maasini tasima

Uzun yıllar harcanan emekler sonrası emekli olan kişiler aylık almaya hak kazandıkları maaşlarını istedikleri bankalardan alabilmektedir. Zaman farklı bankalara taşıma hakları bulunan emekliler, son yapılan çalışmalar ile birlikte taşıdıkları bankadan maaş promosyonu alma hakkı da elde etmiş oldular. Bu anlamda aldıkları maaş oranına göre bir defaya mahsus olarak ek ücret alabilecekler.

Emekli Maaşı Taşıma Nasıl Olur?

Emeklilik sonrası ilk maaşı kişilerin PTT şubeleri üzerinden verilebiliyor. Bazı emekli olan vatandaşlarımız emekli maaşlarını PTT’lerden almak istemeyebiliyor ve maaşlarını taşıyarak bankalardan alıyorlar. Aynı zamanda maaşını aldığı bankadan memnun olmayan emeklilerde maaşlarını farklı bir bankaya taşıyabiliyor. Bu makalemizde emekli maaşını taşımak isteyen kişilere nasıl bir yol izlemeleri hakkında üç farklı bilgi vereceğiz.

Emekli maaşını taşıma işlemi en basit yollarla E-devlet uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Bilindiği üzere e-devlet uygulaması devlet dairelerinde ve neredeyse bütün kurumlardaki işlemlerinizi görebilirsiniz.

E-devlet üzerinden hem zaman hem de emek harcamayarak kolaylıkla emekli maaşınızı taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız şifrenizi PTT şubelerinden almanız gerekiyor. Eğer şifrenizi biliyorsanız şu adımları takip ederek maaşınızı taşıyabilirsiniz:

E-Devlette Maaş Taşıma İçin İzlenecek Yol

– E-devlet sistemine giriş yapacağınız www.turkiye.gov.tr adresine şifre ve TC kimlik numarasıyla beraber giriş yapılır.

– Buradan e-hizmetler butonuna tıklanır.

– SSK emeklileri burada 4/A hizmetleri- 4/A adres ve banka değişikliği bölümüne tıklaması gerekir. Bağ-kur emeklilerinin ise 4/B hizmetleri- 4/B adres ve banka değişikliği bölümüne tıklaması gerekir. Emekli sandığı emeklileriyse 4/C hizmetleri-4/C banka ve adres değişikliği bölümüne tıklamalıdır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra maaşınızı istediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz.

Bankalardan Maaş Taşıma İşlemi

Kişi talep ettiği takdirde maaşını taşımak istediği bankaya müracaatta bulunarak açacağı hesap ve yetki belgesi ile birlikte gerekli işlemleri başlatabilir. İnternet üzerinden yapamayan ya da yapmak istemeyen kişiler bu başvuru sonrası Nisan 2017 tarihi itibariyle promosyon talebinde de bulunabilirler.  Hizmet anlayışındaki misyonlarına istinaden ve bankaların yaptıkları anlaşmalara göre hesap işletim ücreti, eft ücreti gibi alınabilecek masraflarda emeklilere kolaylıklar sağlanmaktadır.

Banka maaş taşımasında bir başka yol ise ikametinizin bulunduğu Sosyal Güven Kurumu Müdürlüğüne giderek müracaatta bulunmak ve gerekli belgeleri tanzim ederek imzalamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir