Kredi ve Finans Portalı

E-Devletten Kredi Notu Sorgulama

Kişiler ile Kamu Kurum ve Kuruluşları arasında bir bağ kurarak köprü vazifesi gören e-devlet www.turkiye.gov.tr adresinden şifrelerinizle giriş yapılmaktadır. E-devlete giriş şifrelerini PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ancak aldığınız şifreyle giriş yaparak sürekli güncelleme yapmanız gerekiyor.

E-devlet Şifresi İle Kredi Notu Sorgulama

Son yıllarda yaptığımız bankacılık işlemlerimizde kredi notumuz büyük önem taşımaya başladı. Bu yüzden insanlar sürekli kredi notlarını kontrol ederek herhangi bir düşme veya yükselme olup olmadığını kontrol etmek istiyorlar. Kredi notunuzu kontrol etmenin birkaç farklı yolu mevcut. Vatandaş ise neredeyse bütün bilgilerini kontrol edebildiği e-devlet sistemi üzerinden kredi notunu kontrol edip edemeyeceğini öğrenmek istiyor.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenilir mi?

Evet yeni çıkan düzenleme ile artık e devlet üzerinden sorgulanabilecek. Şuan için hizmet başlamadı ancak basladigi zaman nasıl yapılacağını bu yazımızda anlatacağız. Ayda 1 kere ücretsiz olarak e devletten sorgulama yapılabilecek . Yapmanız gereken e-devletten sorgulama icin https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu adresine girip başvurunuzu yapabilirsiniz. Sonuç size SMS olarak gelecektir .

Ayrıca videoyu da izleyip nasıl yapıldığına bakabilirsiniz .

 

Eski bilgi : E-devlet şifresi ile kredi notu sorgulama işlemi ne yazık ki yapılamamaktadır. Bunun sebebi ise insanların kredi notu bilgisinin Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmasıdır. KKB bir devlet kurumundan ziyade bankaların birleşerek meydana getirdiği bir havuzdur. Resmi olarak bütün işlemlerinizi bu site üzerinden yapabilirsiniz. Bilgilerinizi öğrenebilir hatta bazı bilgi değişikliklerini online yapabilmeniz mümkündür. Son dönemde GSM hat şirketleri de dahil bu kredi kayıt bürosunda kayıtlı bilgilerden yararlanan firma ve şirket sayısında önemli artış oldu. Ancak bu kurum veya bağlantılı olduğun kurumlardan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredileri veren tüzel kişilik devlet olmadığına göre kendisini güvenceye alarak kredi, borç para yada ürün verme işlemleri firmalar tarafından yapılmaktadır. Bu büroyu kuran bankalar ortak olarak hareket etseler de kendilerine üye durumuna gelen yüzlerce faaliyet gösteren firmalar bulunmaktadır. Fatura üzerinden cep telefonu veren cep telefonu şebekeleri dahi kişilerin notuna bakarak işlem yapmaktadır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Kredi Borcunu Geç Ödersek Ne Olur?

e-devlet üzerinden kredi yurtlar kurumu ile ilgili bilgiler ile öğrencilerin bursları hakkındaki bilgilere rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Kredi Notuna Erişim Nasıl Olur?

Kredi notunuzu en kolay şekilde Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks sitesi bilgisayarınız veya akıllı telefonlarınızla erişim sağlayarak,  gerekli bilgileri girdikten sonra öğrenebilirsiniz. Findeks’ten kredi notunuzu sorgulayacağınız sırada ilk sorgulama işleminizden herhangi bir ücret alınmayacaktır. Sonraki sorgulama işlemlerinizden ise cüzi miktarda bir ücret talep edilir. Findeks dışında kredi notunuzu bankalar aracılığıyla da öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.