Kredi ve Finans Portalı

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Kredi talebinde bulunulmasının ardından eğer krediye sahip olabiliyorsanız bu noktadan sonra endişeleriniz bankanın sizden keseceği dosya masrafının ne kadar olacağı olabilir. Çünkü finansı sağlayan kuruluşlar verdikleri finans oranı ile dosya masrafı kesintisi yapmaktaydılar.

Dosya masrafı adı altında olsun, komisyon adı altında olsun çeşitli kalemlerde masraf kesintisini hatırı sayılır miktarlarda yapmaya başlayan bankalar 2014 Ekim ay’ından itibaren bu kesintiden mahrum bırakıldı. Kesilen dosya masraflarının iadesi için bu tarihe kadar olan kesintilerin hepsi için hakem heyetlerine başvurular yapılarak alınabildi. Alınamayanların sayısı da az değil tabi.

Ancak bu tarihten sonra Bankalar verdikleri krediler üzerinden Kredi Tahsis Ücreti kesintisi yapmaya başladılar. Yasal olan bu kesinti ile aslında tüketiciler bir bakıma rahatlamış oldu. Çünkü kesilecek miktar ile bankaların alacağı rakamlar netlik kazanmış oldu. Yani kredi alımında bankada sürpriz yaşanmanın önüne geçildi.

Bu yüzden bankaların hepsi artık Dosya Masrafsız Kredi vermektedirler. Kesilecek tahsis ücreti ise binde beş oranı ile sınırlandırıldı. Alacağınız 10 bin lira kredi için 50 lira Kredi Tahsis Ücreti kesintisi yaşayacaksınız. Bu rakam önceki kesintilere oranla çok daha düşük olarak tüketiciye yansımış oldu.

 Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Ancak bankalar bununla yetinmeyerek yaptıkları kampanyalar ile bu kesinti miktarını daha düşük seviyelere çekerken, bazı kampanyalar ile hiç alınmamaktadır. Fakat alınmayan kampanyalarda verilen kredi miktarları genel olarak düşük tutulmaktadır. Özellikle Akbank, Yapı Kredi Bankası, Finansbank En Para, TEB gibi bankalar nezdinde bulunan hesaplarınıza tanınmış ek hesaplar üzerinden çekeceğiz vadeli paralar ile bankalar genel olarak masraf kesintisi yapmamaktadırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.