Devlet tesvikli aricilik kredisi
devlet tesvikli aricilik kredisi

Oldukça zengin içeriğe sahip olan ve değeri yeni yeni anlaşılmaya başlanan bal ve arıcılık sektörü devlet tarafından yapılan girişimler ve projeler sonucunda hak ettiği değeri sonunda buluyor. Gelin devlet teşvikli arıcılık kredisi nasıl alınır, ona bir göz atalım.

Değeri yeni anlaşılan sektör arıcılık

Profesyonel olarak yapıldığında ciddi paralar kazandıran arıcılık, devlet tarafından verilen teşvikler ve hibeler ile son zamanların popüler mesleği haline geliyor. Arıcılık sektörü için alınacak destekler 3 ana sınıfa ayrılıyor. Öncelikle ilk destek KOSGEB tarafından veriliyor, daha sonra TKDK ve son olarak da Ziraat Bankası bu konuda desteklerini esirgemiyor.

KOSGEB ile arıcılık işletmelerinin kurulması

KOSGEB her sektörü desteklememektedir. KOSGEB’in destek ve imkânlarından yararlanabilmek için KOSGEB’in daha önce belirlediği ve dönem dönem güncellediği sektörlerde ve iş dallarında olmak gerekir. Bu sektörler arasında gıda sektörü de olup, arıcılık bu sektörün içinde oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Sektöre girmeden önce kovan, bal süzme makinası gibi ekipmanlar hibe tarafından karşılanmaktadır. Tabii yapılan harcamaların hibe kapsamına girmesi için her harcamanın faturasının olması gerekir. Bunun yanında KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitiminin alınması gerektiğini de unutmayın.

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile arıcılık teşviki

Tarımsal kalkınmayı destekleme kurumundan hibe ve teşvik almak istiyorsanız yapacağınız faaliyetin kırsal alanda gerçekleşiyor olması gerekir. Arıcılık hakkında yapacağınız birçok harcamayı faturalı olduğu takdirde tarımsal kalkınmayı destekleme kurumu karşılayacaktır.

Ziraat bankasından arıcılık için verilen düşük faizli kredi

Son olarak devlet teşvikli arıcılık kredisi veren ziraat bankası, diğer desteklerden ve hibelerden yararlanamadığınız takdirde arıcılık için çeşitli krediler sunuyor çiftçilere. Bu krediden faydalanmak isteyenler belirli şartları taşıması ve barındırması gerekiyor. Bu şartlar ise şöyle;

  • Arıcılık yapılmak isteniyorsa kovan sayısının en az 50 olması gerekiyor. Eğer kovan sayısı 50’den daha az ise bu sayının en az 50’ye çekilmesi gerekiyor.
  • Çekilecek kredi ile yapılacak harcamaların arasında; boş kovan alımı, arılı kovan alımı, balı süzmek için gerekli olan malzemeler, kek hazırlamak için gerekli olan malzemeler, arıcılık büyük kapsamlı yapılıyorsa yenilenebilir enerji kaynakları, baraka satın alımı, barakalar için yapılacak olan tadilatlar, ilaç alımı, arıların çiftleşme kovanları, petek alımı ve nakliye ücretleri gibi harcamalar bulunmak zorundadır.
  • Başvuru için; ÇKS belgesi, çiftçilik belgesi, tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, son üç yıllık gelir tablosu. Bu belgeler ile en yakın ziraat bankasına gidildiği takdirde düşük faizli kredi almak son derece kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir