Debit kart
debit kart

Debit kart banka kartı olarak hesapta bulunan para ile bankacılık işlemlerinin yapılabildiği bir karttır. Para kartı, hesap kartı ya da maaş kartı olarak da adlandırılan debit kart kullanımı için bankada vadesiz mevduat hesabının ya da maaş hesabının olması gerekmektedir. Hesapta bulunan para kadar harcama yapılabildiği gibi geri ödeme gibi bir işlem söz konusu değildir.

Yapılan yeniliklerle birlikte maaş hesabına bağlı olan debit kartlara kredili mevduat hesabı da eklenmektedir ki bu durumda nakit ihtiyacı olduğunda debit kartla para çekme işlemini gerçekleştirerek çözüm üretilebilmektedir. Ödeme sırasında nakit kullanmak yerine kart kullanımı sayesinde birçok kolaylık sağlayan debit kart sahibi olmak kart kullanımı kolaydır.

Debit Kart Nasıl Alınır?

Debit kart sahibi olmak isteyenler öncelikle hesap açmak istedikleri bankaya karar verdikten sonra başvuru işlemlerini yapmalıdır. Hesap açma işlemi tamamlandıktan sonra debit kart banka tarafından müşteri adresine gönderilirken, maaş müşterisi olmayan kişilerin kartı kullanabilmeleri için hesaba para yatırmaları gerekmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde hesap açma işlemleri online başvuru yaparak şubelere gitmeden yapılabilmektedir. Banka tercihi yapılırken yıllık kart ücreti olmaması ve debit kart kullanımı sonucunda kampanyalar sunulması tercih yapılmasında kolaylık sağlamaktadır.

Debit Kart ile Neler Yapılabilmektedir?

Debit kart hesapta mevcut olan para kadar harcama fırsatı sunarken, maaş hesabı olmayanlar kredili mevduat hesabına sahip olmayacağı için nakit çekim ya da alışveriş için limit bulunmaktadır. Hesapta bulunan para kadar harcama yapılabilir ya da nakit çekim işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Debit kart sayesinde kart kullanıcı yanında nakit taşıma zorunluluğundan kurtulurken, limit blokesine neden olan taksitli alışverişlerin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Üstelik taksitli alışveriş imkanının olmaması ihtiyaç olmayan alışverişinin önünü kesmektedir.

Debit kart her yerde geçtiği için alışveriş sırasında kolaylık sağlamaktadır ve online alışverişlerde bile kullanılabilir olması ayrıca avantaj sağlamaktadır. Kart sahipleri tarafından elektrik, doğalgaz, su ya da telefon gibi fatura ödemelerinin yapılabilir olması da kolaylık sağlarken, otomatik ödeme talimatı oluşturularak fatura son ödeme tarihini takip etme kolaylığı sağlamaktadır.

Otomatik ödeme talimatları banka şubeleri aracılığıyla verilebileceği gibi bankaların mobil uygulamaları ya da bankaların internet bankacılığı adreslerinden verilebilmektedir.

Debit Kart ile Kredi Kartı Arasında Farklar Nelerdir?

Debit kart ile kredi kartı arasında birçok fark bulunmakla birlikte en büyük fark kredi kartıyla hesapta olmayan para harcanarak ekstra bir borç edinilebilmektedir. Debit kart sayesinde hesapta bulunan para harcandığı için geri bir ödeme söz konusu olmamaktadır. Kredi kartında harcamalar için her ay belli dönemlerde ödeme yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Debit kartla alışveriş sırasında taksit seçeneği yoktur. Kredi kartıyla alışveriş sırasında üye iş yeriyle anlaşma kapsamında 12 aya varan taksit imkanı sunulmaktadır. Ama taksitli alışveriş imkanına sahip olmak ihtiyaç dışında sadece beğenildiği için bir ürünün alınmasına neden olabilmektedir. Böylelikle çok daha fazla geri ödeme yapmak zorunda kalınarak mevcut bütçenin gereksiz kullanılması söz konusu olabilmektedir.

Kredi kartıyla nakit avans çekme seçeneği sunulmaktadır ama debit kartla hesapta bulunan para kadar harcama ya da nakit çekme imkanı sunulmaktadır. Debit kartla yapılan harcamalar anlık olarak hesap hareketlerinde görüntülenebilirken, kredi kartlarında harcamalar aylık hesap ekstresinde ve hesap kesim tarihleri geçtiği zaman hesap ekstrelerinde net olarak görüntülenebilmektedir.

Debit Kart Hangi Bankalardan Alınabilmektedir?

Debit kart, banka kartı olduğu için farklı bankalardan başvuru yapılarak alınabilmektedir. Sadece kart alabilmek için bankada maaş hesabı ya da vadesiz mevduat hesabı bulunması yeterlidir. Bu nedenle maaş hesabı bulunan ya da vadesiz mevduat hesabı açtırılmak istenen bankadan debit kartı halk arasında bilinen adıyla banka kartı istenilebilmektedir.

Bazı bankalardan debit kartı sahibi olmak bazı avantajlar sunarken, avantajlar sunan bankalar ve avantajları hakkında bilgilendirme yazının devamında yer almaktadır.

Akbank Debit Kart ve Avantajları Nedir?

Akbank debit kart, Akbankta bulunan maaş hesabı ya da vadesiz mevdıuat hesabı üzerinden nakit çekim ya da alışveriş yapma fırsatı sunan banka kartıdır. Yapılan alışverişler sonunda Akbank debit kart sahiplerine birçok avantaj sunarken, Akbank kredi kartı sahiplerine sunulan chip para fırsatı debit kart sahiplerine sunulmaktadır.

Akbank debit kart intertnet alışverişleri ya da POS alışverişleri sonunda chip para kazandırırken, chip paralar sayesinde indirimli ya da para ödemeden puanlarla alışveriş yapılabilmektedir. Akbank debit kartı internet alışverişinde kullanmak için Akbank Müşteri hizmetleri aranılarak, harcama ayarlarından debit kart internet alışverişi için açtırılabilmektedir.

Garanti Paracard Debit Kart ve Avantajları Nedir?

Debit kart olarak Garanti Bankası’ndan paracard başvurusu yapılabilmektedir. Vadesiz mevduat hesabı dışında maaş hesabına bağlı olarak çıkarılabilen debit kart sayesinde nakit çekim dışında alışveriş de yapılabilmektedir Üstelik yapılan alışverişler sayesinde Garanti Bankası fırsatlardan ve kampanyalarından faydalanarak paracard sayesinde bonuslar kazanılabilmektedir.

İnternetten alışveriş yapmak için Garanti Bankası debit kart için müşteri hizmetlerinden destek alınabilir ve yapılan alışverişler sayesinde bonuslar kazanılarak birçok avantaj kazanılabilmektedir.

Halkbank Paraf Debit Kart ve Avantajları Nedir?

Devlet bankası olarak Hakbank tarafından müşterilerine özel sunulan Paraf Debit Kart sayesinde nakit çekimlerinde ya da alışverişlerinde puan kazanma fırsatı sunulmaktadır. Debit kart için açılmış olan hesap sayesinde para çekme ve yatırma işlemleri kolaylıkla yapılabildiği gibi hesap bakiye öğrenme işlemleri ATM üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca sadece Halkbank ATM’lerinden değil devlet bankalarına ait bankaların ATM’lerinden ücretsiz, özel bankaların ATM’lerinden komisyon ücreti ödeyerek nakit çekme fırsatı sunulmaktadır.

Halkbank Paraf Debit Kart sadece yurt içinde değil yurt dışında nakit çekim ve alışveriş için kullanılabilmektedir. Visa ya da Mastercard logosuna sahip ATM’lerden para çekilebileceği gibi bu logolara sahip üye işyerlerinden de hesap limitleri kapsamında alışveriş yapılabilmektedir.

İnternetten alışveriş sırasında “SecureCode” amblemlerine sahip sitelerden kullanılan 3D Secure (Güvenli İnternetten Alışveriş Hizmeti) güvenliği sayesinde kaliteli ve güvenilir alışveriş yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası Debit Kart ve Avantajları Nedir?

Devlet bankaları içerisinde oldukça eski olan ve sunduğu avantajlarla müşterilerine her türlü konuda destek olan Ziraat Bankası debit kart hizmeti sayesinde birçok avantaj sunmaktadır. Finanslar ihtiyaçlar konusunda destek sağlayan ve uluslararası geçerliliğe sahip olan BH d.d. Mastercard, debit kartlar içerisinde hızlı ve etkin çözümler sunarak memnuniyet sağlamaktadır.

YouTube video
Kuveytten Debit Kart

Ziraat Bankası debit kart sahibi olan müşteriler, bireyssel ya da ticari müşteri olmasına bakılmaksızın aşağıdaki işlemleri avantajlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

  • Kart sayesinde nakit ihtiyacı ya da çek ihtiyacı duymamaktadır.
  • Kart sahiplerine aylık olarak kredi kartında olduğunda gibi hesap ekstreleri tercihe göre posta ya da e-mail yoluyla gönderilmektedir.
  • Yurt içi ve yurt dışında bankomatlarda nakit çekim imkanı sunulmaktadır. Bu sayede her türlü ödeme nakit ihtiyacı duyulmadan kolaylıkla yapılabilmektedir.
  • Kambiyo işlemlerine gerek olmadan yurt içinde ya da yurt dışında satış yerlerinde ödemelerde kolaylık sağlanmaktadır.
  • Aylık yapılan harcamalar ya da nakit çekimleri takip edilemeye gerek kalmaksızın kolaylıkla takip edilebilmektedir.
  • Debit kart ile internet yoluyla ödeme için koruma sistemleri (E-cards – B-H) kullanılarak güvenilir şekilde ödemeler yapılarak kontrol edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir