Ciftlik bank magdurlari paralarini geri alabilcekmi
ciftlik bank magdurlari paralarini geri alabilcekmi

Son haftalarda haber kanallarının en yoğun gündemini oluşturan Çiftlik Bank,  sosyal medyada oynanan bir oyundan esinlenerek kurulduğu tarih olan Ağustos 2016’dan bu yana bir hayli yol kat etmiş olacak ki, binlerce kişiyi mağdur etti. Peki Çiftlik Bank Mağdurları yatırmış oldukları paralarını geri alabilecekler mi?

Çiftlik Bank Mağdurları Paralarını Geri Alabilir mi?

Binlerce kişiyi kurguladığı oyunlar üzerinden dolandıran Mehmet Aydın ülkeden kaçarken, dolandırıcılara yeni bir kapı açtı ve son günlerde binlerce kişi paranızı geri alacağız yalanları ile yatırdıkları 500 ile  1000 lira arasında paralar ile yine dolandırıldı. Yani insanlar yatırdığınız paraları geri alacağız diyerek insanların parasını alıyor ve para kaptıran kişiler yine para kaptırıyorlar. Bunu anlamak oldukça zor bir durum. Yine de şunu söylemek mümkün. Yatırılan paralar ile alınan hayvanlar ve donanımlar bulunuyor olsa da, dijital oyun olarak oynayan mağdurlar almış oldukları hayvanları kaybetmiş oluyorlar. Yasal olarak yatırdığınız paralar belli, dayanakları mevcut. Bu durumda yasal olarak başvuru yapmaktan başka bir çare bulunmuyor.

Dijital ortamlarda yapılan yüzde 100 kâr vaatleri ile binlerce kişinin para yatırdığı Çiftlik Bank hayvan satın alınması, et ve süt üretimi gibi hayvansal üretimlerin gerçekleştirilmesi vaatlerini kapsıyordu.

Çiftlik Bank’tan para alan oldu mu? Elbette ödeme alabilen oldu. Kıbrıs menşeli kurulan çiftlik bank günlük olarak ödeme yapabiliyordu ancak Ocak 2018 tarihinden itibaren yaptıkları işlemler su yüzüne çıkmaya başlamıştı. Yapılan ödemeler zaten bir sonraki yatırımcılarından gelen paralar ile yapılarak bir döngü içerisine konulmuş olan dolandırıcılık yöntemi işleniyordu.

Elindeki birikmişinin dışında yüksel gelir vaatlerine kanan insanlar aynı zamanda bankalardan aldıkları kredileri de bu dolandırıcılık sistemine aktardı 500 milyon liranın üzerindeki rakamlar telaffuz ediliyor. Burada kişilere yüksek ödemeler yapılarak kendi reklamlarını yüksek ücretler eşliğinde yapmış ve böylelikle üye sayısı artırılmıştır. Bu nedenle son bir yıl içerisinde üyelik yapan kişiler maddi açıdan en mağdur edilenler arasında yerlerini aldı.

Çiftlik Bank Mağduru Ne Yapabilir?

Öncelikle kurulan sistem için alınmış olan gayrimenkuller, taşınır ve taşınmaz mallar ile bulunduğundan her türlü bu malların satışları borçların ödenmesi gibi bir aracı olarak kullanılabilir. Devlet tarafından el konulan bu değerli varlıkların satışı ile oluşacak gelir Vergi Usul Kanununa göre vergilendirileceğinden aynı zamanda devlette alacaklı konumundadır.

Çiftlik Bank adıyla sürdürülen sistem bir noktadan itibaren tıkanma yaşayacaktı. Bu tıkanmanın yaşamaması için ödemelerin yatırımcılarına devam etmesi ve yeni üyeliklerin kazandırılması gerekirdi. Buda daha çok mağdur anlamına gelir.

Yasal olarak gerekli yerlere başvuru yapmaktan başka bir çaresi bulunmadığından Çiftlik Bank mağdurlarının yapacağı işlem beklemek olarak görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir