Arizali cep telefonu karari
arizali cep telefonu karari

Cep Telefonunun Arızalanması

Birer tüketici olarak aldığımız cep telefonları garanti süresinde, hatta aldığımız gün arızasını görür, iade etmek isteriz. Ancak aldığımız firma iadeyi kabul etmeyebilir. Yada süresi geçtiğinden iade edemeyiz. Bu durumda ne yapabiliriz, nereye başvuru yapabiliriz? Bu sorular cevap verelim.

Arızalı Cep Telefonu Bedel İadesi İçin ikametimizin bulunduğu, Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe, aldığımız ürünün fatura fotokopisi ile birlikte başvuru yapabiliriz. Aşağıda arızalı cep telefonu için yapılan bir başvuru, dilekçede bulunan talep, bilirkişi raporu ve hüküm bulunmaktadır.

Arızalı Cep Telefonunun Bedel İadesi Tüketici Kararı

Uyuşmazlık Konusu : Garanti süresi içerisinde arızalanan cep telefonumu 30.03.20 16 tarihinde satın aldığım …. İLETİŞİM mağazasına götürerek tamiratını istemediğimi ve Tüketici Kanununun Malın Ayıplı Olması Halinde Tüketicinin Hakları kısmında yer alan Para iadesi veya başka bir ürünle değişimini talep ettim. Ancak yazılı talebime rağmen telefonum tamir ettirilerek tarafıma geri verildi. Tamirat istemediğimi para iadesi veya başka bir ürünle değişimini istediğimi belirtmem üzerine böyle bir uygulamalarının olmadığını, Tüketici Hakem Heyetine başvurabileceğimi söyleyerek talebimi yerine getirmemişlerdir. Telefonum bana teslim edildikten sonrada telefonuma yasal takip mesajı geldi ve 35631061…….. IMEI numaralı cihazımın kayıt dışı olduğu ve kapatılacağı bildirilmiştir.

Başvuru Sahibinin Talebi: Telefonumun Firmaya iade edilerek ürün bedelinin tarafıma verilmesini arz ederim.

İlgili Firmadan Savunma              : İlgili firma şikayet dilekçesine istinaden tüketicinin adına satıldığı intoucht marka ve model cep telefonunun ücret iadesi yetkili servis tarafından tutulan servis raporuna ve servisin talebine göre yapıldığından, olumlu cevap verilememektedir.

Cep Telefonu Bilirkişi Raporu

 Cihaz 09 .01.2015 tarihinde alınmıştır. Cihazın sağ üst köşesinde düşme, çarpma, darbe kaynaklı köşe çerçevesi kırılarak parça kopmuştur. Kırık olan bölge ekranda 2,5-3 mm boyunda çatlak izi vardır. Cihazın alt sağ köşe camında düşme, çarpma, darbe kaynaklı deforme izi vardır. Cihazın ses açma kapama tuşunda çentik şeklinde deforme izleri vardır ses açma tuşunun bulunduğu kenar kasada çatlak izi vardır. Cihazın ekran dokunmatiği yer yer geç algılamaktadır. Ekrandaki yakınlık sensörü işlevini yapmamaktadır. Tuş dokunmatikleri daha geç işlev yapmaktadır. Ekranı kendi kendine bazen açılıp kapanmaktadır. Ses çıkışında sorun vardır.

Cihazın imei sorgulama yapıldığında (kopyalanmamış) klonlanmamış olduğu görülmüştür. Cihaz aşırı ısınıyor ve şarjı olmasına rağmen kendiliğinden kapanıyor şikayeti ile 30.03.2016 tarihinde servise girmiş 08.04.2016 tarihinde anakartı değişmiş ve faturasındaki 35653106024…..  numarası yeni ana kart imei ile 356531061 …..  (şu andaki imei) değişimi yapılarak tüketici teslim almıştır.

Her iki imei numarasına sorgulama yapıldığında değişen ana kart imeinin  klonlandığı ama şu an kullanılan imei numarasının klonlanmadığı görülmüştür.

Hakem heyetinize 23.05.2016 tarihinde başvurulmuştur. Cihazın bu tarihteki imei numarası değişen imeidir ve klonlanmamıştır. Sim kartı takılarak ta cihaz kullanılmıştır.

Sonuç olarak; cihaz normal olarak çalışmamaktadır. Cihazın dokunmatik, ekran sensörleri ses ve işlemci kaynaklı arızaları bulunmaktadır. Bu arızalar cihazın düşme çarpma ve darbe kaynaklı aldığı hasarlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca oluşabilecek diğer arızalar cihazın almış olduğu bu hasarlardan kaynaklı olacaktır.

Hüküm : Bilirkişi raporunda da belirtildiği üzere; başvuruda bulunulan cep telefonunun arızaları, düşme, çarpma ve darbe kaynaklı olduğundan tüketicinin başvurusunun reddine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi.

One Comment

  1. aldığım cep telefonunun açma kapama tuşu bozuldu. antalya merkezinde servisi yokmuş. en kısa nasıl tamir ettirebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir