Borsada zarar nasil kapatilir
borsada zarar nasil kapatilir

Borsaya girme kararı aldınız fakat yatıracağınız bu parayı tam olarak nereye yatıracağınızı ve en önemlisi de güvenli bir iş yapıp yapmadığınızı merak ediyor olabilirsiniz. Aynı şekilde yatırdığınız paranın nereye gittiğini ve ya kazandığınız paranın nerden geldiğini de haklı olarak merak etmektesiniz. Bu ve bunun gibi daha birçok soru, sizin borsadan uzak durmanız için bir sebep oluşturabilir ve bu gün borsaya girmeyen çoğu kişi bu gibi sorular yüzünden borsadan uzak durmaktadırlar. Borsaya girmeden önce yapılacak en ilk şey bir aracı firmanın eğitimine katılmak ve bu eğitimi en verimli şekilde tamamlamaktır.

Büyük hayaller eşliğinde girilen borsada kaybetmenin ana nedenleri bilgi eksikliği ve tecrübesizlikten kaynaklanır. Bu yüzden bilginizi ve deneyiminizi üst seviyelere çıkarmalı, araştırmalar yapmalı, dijital ortamlarda eğitimini almalısınız. Edineceğiniz tecrübe sayesinde kaybetme riskiniz en alt seviyelerde olacaktır.

Zarara Girince Ne Yapmalı?

Fakat eğitime girip en verimli şekilde bitirmek, borsada başarılı olmak için yeterli değildir. Peki ama işler kötü gittiğinde borsada zarar nasıl kapatılır? Bunun temel ve en basit şekilde iki cevabı bulunmaktadır.

  • Sabırlı olup uzun vadeye güvenli yatırımlar yapmak
  • Risk alarak kısa vadeli yatırımlara yönelmek

Kısa Vade

Zarara giren bir insanın ilk düşüneceği şey, bir an önce zararını kapatmak olacaktır. Kısa bir süre içinde borsada zarar nasıl kapatılır sorusunun cevabı ise, kısa vadeli yatırımlar yapmaktır. Fakat bu yatırımları yapmak, var olan zararı kapatmak ve belki de kâra geçmek için çok fazla bilgi ve birikim gerekmektedir.

Uzun Vade

Bu seçenek, hem çok fazla tecrübeli olmayan insanlar için uygun olduğu gibi, aynı zamanda da kısa vadeye göre çok daha az risklidir. Farklı sektörlerde kendini kanıtlamış birkaç firmaya yapılan yatırımlar, sizi bir yıl içinde zarardan alıp, kazanca doğru götürecektir.

Zararınızı Çıkarmak İçin Kredili Alımdan Uzak Durun

Borsa da işlem gören yatırımcılar belli bir süre sonunda yaptıkları alım satım sonucu zarara uğrayabiliyorlar. Bu zararı çıkartabilmek için ise mevcut yatırımının yanına bankaların imkân tanıdığı kredili alım işlemlerine yönelerek uğraşı gösterme çabasına giriyorlar. Bu durumda erken kazanım sağlamak adına kısa vadede alım satım yapma eğilimi cazip gelirken, aralarında mutlaka kazananları olsa da kaybeden sayısı da oldukça fazladır. Elinizde olmayan paraları kaybetmemek için kredili alımlardan uzak durmakta fayda vardır.

Sonuçta borsada yaptığınız zararın kapatılması adına borsanın ve almış olduğunuz hisse senedinin hangi yöne doğru gideceğinin tahminini iyi yapmanız, senedi alım ve satım için kendinize bir limit koymanız ve bu limit ile kaybetme ve kazanma miktarına karar vermeniz gerekecektir. Doğru alım zamanı ile doğru satım zamanı arasındaki fark sizin kâr hanenize yazılacağından hamlelerinizi doğru atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir