Banka dışı kredi veren yerler
Banka Dışı Kredi Veren Yerler

Bankadan kredi çekemeyenler, başka alternatifler arayarak nakit ihtiyaçlarına çözüm bulmaya çalışırlar. Banka, bir kısım durumlarda talep edenin başvurusunu olumsuz karşılayabilir. Bu durumla karşılaşan kişiler, genellikle geçmişteki kredi borcunu zamanında ödememiş olan ya da icra durumu ile karşılaşmış olan kişilerdir.
Günümüz dünyasında insanların birbirine borç para vermesi zorlaşmıştır. İnsanlarda yaşanan güven sorunu krediye başvurma ihtiyacını gündeme taşımıştır. Bankadan kredi çekemeyenler de alternatif yollara başvuru yaparak bu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar.
Kredi çekemeyenlere çözüm önerisi kapsamında izlenecek birkaç yol vardır. Gerekli aşamaları tam olarak uyguladığınızda alternatif kanallardan da kredi almanız mümkündür. Bu sayede nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Katılım Bankalarından Kredi Alma Yolu

Faizsiz bankacılık kapsamında faaliyet gösteren birimlerin başında katılım bankaları gelir. Katılım bankalarının kredi verme şartları normal bankalara nazaran daha farklı bir prosedür kapsamında değerlendirilir. Kimi durumlarda bankadan kredi çekemeyenler için katılım bankaları çok iyi bir çözüm önerisi olabilir.

Katılım bankalarının çalışma prensibine göre, talep edene direkt olarak para verilmez. Ev ya da araba kredisi için bu durum geçerli iken ihtiyaç kredisinde dahi aynı prensip uygulanır. Banka, ihtiyacınız olan ürünün bedelini direkt olarak alıcının hesabına aktarır. Siz de ihtiyacınız olan ürünü bu sayede karşılamış olursunuz.

İhtiyaç kredisinin finansman karşılığı, talep edene verilen bir kart ile de karşılanabilir. Bu kapsamda bankanın izlediği yöntem, bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bankadan kredi çekemeyenler, katılım bankalarını dolaşarak bankaların izlediği kredi politikasını, müşteri temsilcileri ile görüşerek öğrenebilirler. Genellikle katılım bankaları, diğer bankalar gibi 36 aya kadar kullanıcıya ihtiyaç kredisi verebilirler.

Bankadan Kredi Çekemeyenler Ne Yapmalı?

Bankadan kredi çekemeyenler, genellikle sabit geliri olmayan ya da geçmiş dönemde kredilerini zamanında ödemeyen kişilerdir. Bu durumla karşılaşılması halinde bankaların sisteminde baz alınan kredi notunuz düşük olacaktır. Bankaya yapacağınız kredi başvurusu da bu kredi notunun düşük olmasından kaynaklı olarak olumsuz karşılanacaktır.
Kredi çekemeyenlere çözüm kapsamında izlenecek yollardan biri de kefilli kredi çekme yöntemidir. Günümüzde bankalar, sabit geliri olan ya da kredi notu yüksek olan kişilere kefilsiz şekilde kredi verir. Fakat sabit geliri olmayan ya da kredi notu düşük olan kişilerin münferit olarak bankaya yapacakları kredi başvurusu olumsuz karşılanacaktır.
Bankadan kredi çekemeyenler bankaya, sabit geliri olan bir kefil ile gelerek kredi başvurusunda bulunabilir. Kefil gösterdiğinizde bankanın kredi talebinize olan cevabı muhtemelen olumlu olacaktır. Kısacası banka her zaman alacağı parayı güvenceye almak ister. Hiçbir banka icra vb. işlemlerle meşgul olmak istemez. Bu nedenle alacağının her zaman garanti olmasını arzu eder.

Kredi Çekemeyenlere Çözüm

Bankadan kredi çekemeyenler, günümüzde faaliyet alanını oldukça artıran faizsiz ev ya da araba alma firmalarına müracaat edebilirler. Kuralı ya da kurasız sistemle faaliyet gösteren söz konusu işletmeler, faiz adı altında olmasa da çalışma bedeli altında bir meblağı kullanıcıdan talep etmektedir. Bu meblağ da bankanın talep ettiği faizden çok daha düşük bir bedeldir.

Bankadan kredi çekemeyenler için bu yöntem çok ideal bir yol olabilir. Sistemin dezavantajı, talep ettiğiniz parayı direkt olarak firmadan alamamanızdır. Sisteme yatırdığınız peşinat, aylık ödeyeceğiniz meblağ ve talep ettiğiniz para, paranın ne zaman elinize geçeceğini belirleyen hususlardır. Paraya kısa sürede ihtiyaç duymuyorsanız bu yöntemi de kredi yerine tercih edebilirsiniz. Banka dışı kredi veren yerler kapsamında değerlendireceğiniz bahse konu işletmeler ile ilgili kısa bir araştırma yaptığınızda hangi firma ile çalışacağınıza karar verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir