2 8
2 8

‘’ATM parayı eksik verirse ne yapmalı?’’ sorusu ATM kart kullanıcıları tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almakla birlikte, ATM’lerde meydana gelen arızalar sırasında yaşanabilen bir sorundur. Bunun için ATM’den para çekildikten sonra mutlaka para cüzdana konulmadan sayılmalıdır. Çünkü eksik para verilmesi durumunda yapılabilecek çok fazla bir alternatif bulunmamaktadır.

ATM Parayı Yutarsa Ne Olur?

ATM para yutma sorunu sıkça karşılaşılan sorunlar arasındadır. Bankamatiklerde karşılaşılan bu sorunun nedenleri ise,

  • ATM’lerde meydana gelen donanımsal arızalar,
  • ATM bilgisayarlarının yazılımında meydana gelen hatalar,
  • ATM’lere yıpranmış ya da yırtık para yatırılması,
  • Müşterinin para yatırma sırasında olması gerekenden daha fazla bir gecikme yaşanması olarak sayılabilir.

Atm parayı eksik verirse ne yapmalı?

ATM parayı yutarsa bankamatiğin başından ayrılmamak en doğru tepki olacaktır. Bankamatik başında beklenirken hemen müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri hizmetlerinde görevli kişi tarafından ne işlem yapıldığına ve saatine dair bilgi alınarak kayıt oluşturulur. ATM banka şubesine oluşturulan kayıt iletilir ve gerekli işlemler yapıldıktan sonra banka şubesi tarafından müşteriye gerekli bilgilendirme yapılır. Unutulmaması gereken müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmeler kayıt altına alındığı için olumsuz bir durum yaşanması durumunda bu kayıtlar kullanılabilmektedir. Bu nedenle mutlaka müşteri hizmetleri aranmalıdır.

ATM Eksik Para Verdi Ne Yapmalıyım?

ATM’lerden para çekilirken paranın adeti ile ne kadar para çekildiği dijital olarak sayılıyor ve paranın rengi çok da önem arz etmiyor. ATM görevlileri ATM’ye para koyarken banknotları tutarlarına ayırarak koyuyor ve bu ayırmalar sırasında çok zor olsa da yanlışlıklar söz konusu olabilir. Eğer böyle bir olumsuzluk söz konusu olur ve ATM eksik para verirse, bankaya başvurmak gerekiyor. Böylelikle ATM hesabında fazlalık olacağı için eksiklikle birlikte tutarlılık yaşanması halinde başvuru sahibine parası iade ediliyor.

Banka şubelerinde çalışan görevliler tarafından para alma ve verme işlemi sırasında ne kadar ve kaç tane para verdiklerini yazmaları da açık ya da fazlalık gibi durumların ortadan kaldırılması amacıyla yapılmaktadır.

ATM Para Sıkışması Durumunda Ne Yapmalı?

ATM para sıkışması gibi bir olumsuzluğa neden olabilecek en büyük etken, ATM’ye para yatırılma işlemi sonrasında işlem yapılırken ‘’İptal’’ işlemlerine kalkışılması sistemde kafa karışmasını sebep olmaktadır. Ayrıca yatırılan paraların eski ve yırtık olması da ATM’de para sıkışmasına neden olabilir.

ATM’de para sıkışması durumunda yapılması ilk gereken müşteri hizmetlerinin aranmasıdır. Daha sonra müşteri hizmetleri görevlisine güvenlik açısında önemli bilgiler aktarılmalıdır ve böylelikle size özel kayıt oluşturulur. Tabi ki ATM’de ne kadar para sıkıştı gibi bilgi bilgileri eksiksiz olarak görevliye bildirmek gerekmektedir. Ama bu sırada kesinlikle şifre gibi bilgiler paylaşılmamalıdır.

ATM’ye sıkışmış olan para için gerekli işlemler yapıldıktan sonra banka size geri dönüş yapacaktır. Bu esnada işlemlerin takibi için bir takip numarası verilir ve bu numara sayesinde işlem takibi yapılabilir ama genellikle aynı gün içerisinde banka tarafından dönüş yapılmaktadır.

Atm parayı eksik verirse ne yapmalı?

ATM’de Para Sıkışması Durumunda Nereyi Aramalıyız?

ATM’de para sıkışması gibi bir olumsuzluk tekli ATM’lerde ya da mesai saatleri dışında yaşanmışsa, ATM’den ayrılmadan müşteri hizmetlerinin aranılması gerekmektedir. Arama sırasında olayın geçtiği yeri ve saati net ve doğru olarak bildirilmesi önem arz etmektedir. Çünkü konuşma yasal olarak kayıt altına alınmaktadır ve bir sorunla karşılaşılması durumunda delil olarak kullanılabilmektedir. ATM’lerle ilgilenen Para Grup Merkezleri, ATM’ye para yatırmak için geldiklerinde sorunu çözecektir ve sıkışan para en geç 1 hafta içerisinde hesabınıza yatırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir