Asgari ucret hesaplamalari degistirdi
asgari ucret hesaplamalari degistirdi

2018 yılında çalışanlara ödenecek olan Asgari ücret tutarı geçtiğimiz gün açıklanmasının ardından bu ücrete bağlı olarak Türkiye’deki yapı taşı haline gelen bir çok ücretin miktarında değişikliğe gidildi. Bu değişikliklerden satır başları da şu şekilde.

Asgari Ücret Belirlendi

2018 yılında yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret tutarı brüt olarak 2029 TL olurken bunun yanında işçinin cebine girecek miktar ise % 14,2 ile 1603 TL olarak belirlendi. Belirlenen bu rakam ile Türkiye’de çalışan yada çalışmayan herkesin hesabında değişiklikler olacak.

 Bağkur Primleri Arttı

Avukat, muhtar, serbest meslek erbabı gibi kişilerin ödemiş olduğu bağkur primleri artıştan etkilenenlerden. Bu artışlar sonucu en düşük prim 700 TL çıkıyor. Düzenli prim ödemesi yapan kişiler burada yüzde 5 oranında indirimden faydalanmaya başlayacak. Tarımla uğraşan bağkurluların primleri ise 560 TL oldu.

İsteğe Bağlı Sigorta Primindeki Artış

Kendi bünyelerinde örtü, havlu, çorap, çarşaf veya hasır gibi malzemeleri örerek geçim sağlayan kadılar 25 gün prim ödeyecekler ve 30 gün ödemiş gibi sayılacaklar. Bunların prim ödemesi 541 TL oluyor. İsteğe bağlı Bağkurlu vatandaşlar ise 649 TL ödemekle yükümlü.

Asgari Geçim İndirimi Arttı

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) olarak bilinen medeni durum ve çocuk sayısına göre yapılan ödemelerde de değişiklik yaşandı. Bekar çalışanın 152 TL, evli eşi çalışmayanın 183 TL, Evli eşi çalışmayan bir çocuklunun 205 TL, evli eşi çalışmayan iki çocuklunun 228 TL, 3 çocuklunun 259 TL, evli eşi çalışan bir çocuklu 175 TL, 2 çocuklu 198 TL, 3 çocuklu ise 228 TL olarak belirlendi.

İşsizlik Maaşına Zam

En düşük olarak Asgari Brüt ücret miktarının % 40, en yüksek ise % 80 olarak belirleniyor. Buna göre en düşük miktar 812 TL en yüksek miktar ise 1623 TL olarak belirlendi.

Taksicilerin Sigorta Primleri

Dolmuş ve Ticari takside çalışan kişilerin primlerini kendileri ödüyor olması halinde bu prim tutarları da asgari ücreti endeksli olarak değişiyor. İşsizlik sigortasından yararlanmak istemeyen taksici ve dolmuşcular  550 TL yararlanmak isteyenler ise 600 TL prim ödeyecekler.

65 Yaş Aylığı Alma Tutarında Değişiklik Yaşandı

Kişinin gelirine göre alınabilen 65 yaş aylığı alabilmek için asgari ücretin 1/3 ünden daha düşük gelir olması gerekiyor. Yükselen asgari ücret tutarı ile bu rakamda yükselmiş oldu. Fakirlik maaşı da denilen bu tutarda artış yaşandı ve 484 TL olarak belirlendi.

Gelir Testi Sınırı Değişti

Bilindiği üzere asgari ücret tutarına göre belirlenen, düşük gelir sonrası primleri devletçe ödenen kişilerin gelir hesabı asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekiyor. 2029lira olan ücretin üçte biri olan 676 liranın altında olan gelirlilerin primleri devletçe ödenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir