Kredi ve Finans Portalı

Akbank Yatırım Hesabı Ücreti

Banka müşterilerinin tasarrufuna her an hazır bulundurulduğu vadesiz hesaplar için işlem oranı ve para bulundurma oranı oldukça fazla olan hesaplar olmaktadır. Bu maliyet etmenlerine karşılık bankalar vadesiz hesaplara faiz ödemesi yapmamakta ve mevduatların maliyetlerini düşürmektedir. Genel olarak bankaların mevduat maliyetlerini düşürmek için uyguladıkları yöntem ise düşük maliyetli bir fon havuzu oluşturmaktadır. Akbank gibi çok şubeli bankalarda çokça olarak görülen fon havuzu hesap işletim ücreti adı altında toplanmaktadır.

Akbank hesap işletim ücretleri, Türk Lirası ve yabancı para cinsinden açılan tüm vadesiz hesaplardan tahsil edilmektedir. Akbank hesap işlem ücreti yabancı para birimi olarak açılan döviz hesaplarından da döviz olarak alınabilmektedir. Her iki hesap tipinde de belirtilen hesap işletim ücretlerine Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi dâhil edilmiştir.

Hesap Ücreti Alımları

Akbank yatırım hesabı ücreti tahsilat dönemi Haziran ve Aralık aylarıdır. 6 ayda bir alınan hesap işletim ücreti Akbank müşterilerinin hesap sayısından bağımsız olarak kesilmektedir. Dolayısı ile müşterinin kaç tane hesabı olursa olsun tek bir ücretin tahsilatı gerçekleşmektedir.

Akbank hesap işletim ücreti tahsilat döneminde hesapta para olmaz ise bir sonraki tahsilat döneminde tamamen ya da kısmi bir kesinti yapılabilir. Bu tahsilat zamanında da bakiye yetersizliği olur ise, hesap izlemeye alınarak ilk para yatırılışında işletim ücreti kesilir.

Akbank yatırım hesabı ücretini her sene bir defaya mahsus 40 ile 60 Türk Lirası olarak belirlemektedir. Bu durumda eğer Ocak ayında bir hesap açıldı ise, bir sonraki sene Ocak ayında tekrardan hesap işletim ücreti kesilecektir.

Ücretin Kesilmemesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bankalar verdikleri hizmetler karşılığında ücret alırlarken, aynı zamanda müşterilerini elinde tutabilmek ve yenilerini kazanabilmek için yaptıkları bazı işlemler için ücret talebinde bulunmazlar. Yatırım hesabı sonrası hesabınızdan ücret kesilmemesi de bu talep edilmeyen hususlar içinde olsa da, banka bunun için farklı şartlar sunabiliyor. Bu şartlardan birisi asgari 2 Adet otomatik fatura ödeme talimatı verilmesi ve bu talimat sonrası faturalar beş ay boyunca düzenli ödenmelidir.

Hesap işletim ücretleri ile ilgili daha önce bir çok makalemiz oldu. Tüketicilerin en çok soru işaretlerini barındıran bu kesintinin yapılması yasal veya yasal olmasa da banka bu hususlara netlik getirmiş. Banka üzerinden yapacağınız sigorta ödemelerini ilgilendiren hesaplar, anlaşmalı maaş hesapları, vadeli hesaplar, birikim hesapları gibi işlemler için bu ücretin alınmayacağı beyan ediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.