Akbank kentsel donusum kredisi 1 300x154
akbank kentsel donusum kredisi 1 300x154

Çıkartılan afet riskindeki alanların dönüşü yasası sonrasında özellikle depreme dayanması riskli olarak görülen bölgelerdeki binaların, evlerin yenilenmesi adına finans kaynağının sağlanması için Akbank müşterilerine Kentsel Dönüşüm Kredisi imkânı vermektedir.

Burada sahip olunan evin riski, risk derecesi elbette önemlidir. Eğer mülk sahibi, evin bulunduğu zeminin yapısı ya da içinde yaşadıkları evin miadını doldurması gibi nedenlerle ekonomik ömrünü yitirdiğine dair teknik raporlara dayanarak finans kuruluşlarına kredi talebinde bulunabilmektedir.

Kentsel dönüşüm kredisinin kullanılabilmesi için öncelikle zeminin ve binanın hasarı ile kullanılamaz olduğuna dair teknik bilgi ve verilere ihtiyaç bulunmaktadır. Bunlarla birlikte kredi alabilen müşteriler yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından da maddi olarak yardım alabilmektedirler.

Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Olur?

Öncelikle başvuru talebinde bulunacak kişi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkilendirdiği firmalar üzerinden tespitin yapılması istemek zorundadır. Talep sonrası çıkarılacak Riskli Yapı Tespit Raporu doğrultusunda yaşanılan ev eğer bir apartman ise en az 2/3 oranında oy çoğunluğu ile karar alınması gerekir. Burada hak sahipleri bir müteahhit firma ile anlaşma yoluna giderek resmi bir sözleşme yapılması gerekir. Bu sözleşme sonrasında kişi eğer isterse Akbank’a kentsel dönüşüm kredisi talebinde bulunabilmektedir.

Kişiler bu işlemlerin sonucunda en fazla 18 ay üzerinden aylık 600 lira kira yardımının yanı sıra isterse bakanlıkça da faiz indirimi desteğinden faydalanabilmektedir. Ancak yardımların ikisinden birden faydalanılamamaktadır. Ayrıca birden fazla dairesi olan kişi sadece bir dairesi için bu haktan yararlanmaktadır.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Başvuruda bulunacağınız daireniz için verilen teknik rapor ile birlikte, aylık gelirinizi gösteren belgeniz ve kimliğiniz ile en yakın Akbank Şubesine başvuru yapabilirsiniz. Konut ve işyeri kredisi için azami 125 bin liraya kadar faiz desteği alınabilirken birden fazla gayrimenkul sahibi olan kişiler azami 625 bin liraya kadar kredi kullanabilir.

Kentsel Dönüşüm Konut kredisi faizi yıllık yüzde 4 ve vadesi ise en fazla 120 ay, iş yeri için ise yıllık yüzde 3 ve azami 84 ay vade ile kredi kullandırılmaktadır ve faiz indirimi desteğini alacak hak sahibi kredi taksidini ödedikten sonra banka bu taksidin ödendiğini bakanlığa bildirilmek suretiyle yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir