Adima cekilmis kredi varmi
adima cekilmis kredi varmi

Gün geçmiyor ki insanlar kolay para sahibi olmak adına yeni dolandırıcılık yollarını bulmasınlar… Kişiler adına açılan telefon hatları, abonelikler, şirketler derken insanlar haberi olmadan bankalardan yüklü miktarlarda krediler çekmiş olabilirler. Pe ki adınıza kredi çekilip çekilmediğini nasıl öğrenebilirsiniz?

Adıma Kredi Çekilmiş mi?

Öncelikle belirtmeliyiz ki elinizde mevcut olan nüfus cüzdanları Muhtarlıklardan alınan belgeler ile Nüfus Müdürlüklerinden alınabilmektedir. Sahte nüfus cüzdanı alımı ve kullanımı ile ilgili haberleri medyadan hepimiz duymuş, takip etmişizdir. Kaybettiğiniz bir nüfus cüzdanı da dahil olmak üzere sahte alınan nüfus cüzdanları ile birlikte kötü niyetli insanlar adınıza bankalardan kredi kullanmış olabilirler. Zaten bu durum oluşmuşsa ve adrese dayalı kayıt sisteminde adresiniz doğru olarak kayıtlıysa taksitin ödenmediği üç aydan sonra elinize ödenmesi için bir tebligat gelmesi gerekecektir. Çünkü bankalar ödenmeyen kredi borçları için doksan gün beklerler ve kişiye ulaşamazlarsa yasal işlem takibine başlarlar.

Kredilere Ait Sorgulama Yapılabiliyor mu?

Yasal olarak şu an kullanıma açık bir kredi çekilenlere ait bir sorgulama bulunmamaktadır.  Gelişmiş teknoloji ve donanım ile internetin yaygınlaşmasına rağmen böyle bir hizmet yoktur. Adınıza kredi çekilip çekilmediğin öğrenmek istiyorsanız bunun tek yolu bir banka şubesine giderek kredi notu sorgulamalı ya da Findeks Notu ile rapor hazırlatmalısınız.

Kredi çekilme durumunu öğrenmenin diğer bir yolu ile kredi başvurusu yapmaktır. Zaten adınıza kredi varsa banka müşteri hizmetleri yetkilisi size bunu bildirecek, istediğiniz rakamlar dışında kredi sağlayabilirken ve başvurunuzu reddedebilecektir.

Diğer bir husus ise BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ilgili sayfasından kimlik bilgileriniz ile müracaat ile sorgulamaktır.

Sonuç olarak adınıza kredi çekilip çekilmediğine dair sorgulama sayfası bulunmamakta, kredi bilgilerinizi banka şubelerinden alacağınız kredi notu raporlarında ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir