Kredi ve Finans Portalı

Ortak ATM Ücretleri Ne Kadar?

Hesabınızın bulunduğu bankanın herhangi bir bankamatiğinden hesabınızla ilgili işlem yapabilirken, limitleriniz dâhilinde para çekimi yapabilmeniz mümkündür. Kendi şubenizden çekmek istediğiniz paranın,  limit üzeri çekimi yapılmak istenildiğinde sizden masraf kesintisi yapar ancak bu masrafı kesmeden önce sizden onay isteyecektir.

Ortak ATM Ücretlerine 2018’te Sınırlama Getirilecek

Şu an için kesin olmasa da 2018 yılı içerisinde ortak ATM kullanımının yaygın hale getirilmesini sağlamak amacıyla kesilen ücretlerde sınırlama getirilmesi planlanan aşamalar arasında. 2018 yılında yapılacak program içerisine alınan bu husus ile bilinçli tüketimin teşvik edilmesi de planlananlar arasında. Kredi alınmasında gelirine göre borçlanma sistemi oluşturulacağı ve bu aşamada borç servisi verisi alt yapısının oluşturulacağı gelen bilgiler arasında.

Ancak bazı durumlarda kendi bankanızın bankamatiğine ulaşamayabilir ya da para bulunmadığından dolayı nakit çekimini gerçekleştiremez ve mağdur durumda kalırsınız. Bu durumlarda yaşanabilecek aksaklıkların giderilebilmesi için devletçe yapılan düzenleme sonucunda bütün banka ATM’leri ortak olarak çalıştırılabilmektedir. Ancak başka banka, başka bankamatik demek sizden ücret alınması demek anlamına gelir. Peki, hangi banka ne kadar ücret talep ediyor.

2018 Ortak ATM Ücretleri

Bankalar ATM’lerinden yapılan bazı işlemler için ücret talep etmektedir. Bankaların büyük bir çoğunluğu kendi müşterilerinin yaptığı işlemlerden ücret talep etmez. Fakat ortak ATM sunan bankalar başka banka müşterilerinin yaptığı işlemlerden ücret talebinde bulunurlar. Ortak ATM’lerden işlem yapan kişiler yaptıkları bakiye görüntüleme ve para çekme işlemlerinde işlem yaptığı bankaya işlem ücreti öderler.

Kişilerin bankaların ortak ATM’lerinden yapacağı işlemler sırasında alınan ücretler 1 Ekim 2009 tarihinde çıkarılan kanunla beraber yasallaştırılmıştır. Bu yüzden kişiler bu ücretler hakkında herhangi bir şikâyette bulunamazlar.

Bankaların Ortak Bankamatik Kesintileri Ne Kadar?

Yapı Kredi Bankası başka ortak ATM’lerinden yapılan bakiye görüntüleme işlemlerinden 50 kuruş, para çekme işlemlerinden ise 3,5 TL almaktadır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  İş Bankası İnternet Bankacılığı

İş Bankası ortak ATM’lerinden yapılan bakiye görüntüleme işlemlerinden 0,25 kuruş, para çekme işlemlerinden ise 1.70 TL almaktadır.

Akbank ortak ATM’lerinden yapılan bakiye görüntüleme işlemlerinden 50 kuruş, para çekme işlemlerinden ise 4 TL almaktadır.

Ziraat Bankası ortak ATM’lerinden yapılan bakiye görüntüleme işlemlerinden 0,20 kuruş, para çekme işlemlerinden ise 1,70 TL almaktadır.

Garanti Bankası ortak ATM’lerinden yapılan bakiye görüntüleme işlemlerinden 50 kuruş, para çekme işlemlerinden ise 4 TL almaktadır.

Finansbank ortak ATM’lerinden yapılan bakiye görüntüleme işlemlerinden 50 kuruş, para çekme işlemlerinden ise 3 TL almaktadır.

Küçük rakamlar olarak görünüyor olsa da; genel anlamda milyonlarca kişinin işlem yaptığını varsayarsak bankaların kazanç kalemlerinden birisi olan ATM işletim ücretleri ciddi rakamlara ulaşmaktadır. Kendi bankanızın bankamatiğinden çekim yapamadığınız takdirde size ATM en yakın işlem yapacağınız banka şubesinin adresini sıralamaktadır. Bu anlamda bankanıza ait dijital bankacılık uygulamaları ile de bu adreslere ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.