2bin lira maasla ne kadar kredi cekilir
2bin lira maasla ne kadar kredi cekilir

Her tüketicinin aylık geliri farklılık gösterir. Gelir ile gider arasında önemli bir bağ oluşturan tüketici kredileri kişinin gelirine göre tahsis edilir. Burada yasal sorumluluk kişinin hayatını idame ettirebilmesi için getirilmiştir. Peki 2 bin lira maaş alan bir kişi ne kadar kredi çekebilir? Sizlere isterseniz bilgi verelim.

2000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Belirli bir süre sonunda faizi ile ödenmek üzere bankalardan ödünç alınan paraya kredi denir. Özellikle acil ve yüksek miktarda para ihtiyacı duyulduğunda ilk başvurulan kurumlar bankalar olmaktadır. Kredi çekecek insanlar her bir bankanın faiz oranlarını dikkatlice incelese de, Türkiye’de hizmet veren bankaların faiz oranları genel olarak birbirine çok yakındır. Etraf kredi çeken ya da kredi taksiti ödeyen insanlarla doludur.

İnsanlar borç istemek yerine, minnetsiz bir şekilde bankaların yolunu tutmaktadır. İlk defa kredi çekecek olanların kafasında ise en fazla ne kadar meblağ kredi çekebileceği sorusu yer almaktadır. Düzenli ve sürekli bir geliri olanların kredi çekme konusunda daha fazla şansı olduğu biliniyor. Kamu görevlisi iseniz bankaya sunacağınız maaş bordrosuna göre maaşınızın 12-15 katı kadar üst limit tutarında kredi çekebilirsiniz.

Kredi hesaplama

Örnek bir hesaplama yapılacak olursa; aylık geliriniz 2000 TL ise, aylık ödeme miktarınızı da 500 TL olarak belirlerseniz; aylık ödenecek en fazla kredi tutarınız 2000/2= 1000 TL’dir. Çekebileceğiniz kredinin aylık taksiti ise 1000-500=500 TL olmaktadır. Ancak bankaların her bir müşterisine özel kredi ve ödeme imkanları olduğundan kredi çekmeye karar verildiğinde bir bankaya bizzat başvurmak ya da telefon ile müşteri temsilcisi ile görüşmek çekilebilecek tutarı öğrenmede en garanti yol olarak biliniyor.

Kredi Başvuru Şartları

Kredi çekebilmek için 18 yaşın doldurulması ve gelirin resmi bir evrak ile belgelendirilmesi gerekliliği Türkiye’deki tüm bankaların ortak şartı olarak biliniyor. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi en fazla başvurulan krediler arasında yer alıyor. İhtiyaç ve taşıt kredisinde en fazla 48 ay, konut kredisinde ise en fazla 360 ay vade ile verilmektedir. Uygun krediyi alabilmek için ön araştırma yapmak faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir