2 1
2 1

Kredi kartları, kişilere borç para imkanı veren ve alacakları ürün ya da hizmetleri taksitli bir şekilde ödemelerine imkan sağlayan bir ödeme aracıdır. Ülkemizde ne yazık ki kredi kartı kullanım oranı maksimum seviyelere ulaşmış durumdadır. Yaklaşık olarak 120 milyon kredi kartı kullanıldığı ifade edilmektedir.

Kredi kartı sahipleri, ödemelerini kolay bir şekilde yaparak alışverişlerini rahatça yapabiliyor. Bu anlamda bankaların müşterilerine sağlamış oldukları özel indirimlerden de yararlanabiliyorlar. Kredi kartının bu kadar yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra herkesin de kullanamıyor olmasının altını çizelim. Kredi kartı kullanabilmek için bazı şartları taşımalı ve bazı şartları yerine getirmeniz önemlidir.

18 Yaş Altı Kredi Kartı Alabilir mi?

Kredi kartları, kişilerin hayatını kolaylaştırıyor olsa da bazı durumlarda tam tersi de olabilir. Bilinçsiz harcama ve ödeme güçlüğü çekilmesi ne yazık ki kişileri zora sokabiliyor. Bu konuda kredi kartı kullanan kişilerin izleyeceği adımlar çok önemlidir. Kredi kartlarının borcunun ödenmemesi banka ile tüketicilerin mağdur olmasına neden olmaktadır. Fakat bu durum karşısında en fazla zararı kredi kartı kullanıcısının yaşadığını unutmayın.

Özellikle 18 yaş altı kişilerin kredi kartlarına göstermiş oldukları ilgi çok fazladır. Ancak bankalar, reşit olmayan kişilerin sabit bir geliri olmadığı durumlarda yalnızca ek kart adında bir kart hizmeti sunarlar. Ek kart da aile bireylerinin adına çıkarılır ve 18 yaş altı kişi bu kartı kullanabilir. Kredi kartı başvurusu için banka şubelerine giderek ya da telefon ile bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kart talebinizi dile getirebilirsiniz. Yasalar gereği 18 yaş altındaki kişilere kredi kartı verilemez. Bu kural her banka için geçerlidir ve 18 yaş altındaki kişi kredi kartı başvurusunda bulunursa otomatik olarak iptal edilir.

Kaç Yaşında Kredi Kartı Alınır?

Yasalar gereği 18 yaşını dolduran ve bankaların belirlediği şartları sağlayan kişiler, kredi kartı sahibi olabilir. Ancak aşağıda belirttiğimiz koşullar durumunda, yaş sınırı 12’ye kadar düşmektedir.

18 yaş altı kredi kartı alma

18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankalarda hesap açma işlemini yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Fakat bazı bankalar ebeveynlerinizin kontrolünde olması halinde gençlere kredi kartı olanağı sunuyor. Peki 18 yaşını doldurmamış olan gençlere kredi kartı veren bankalar hangileridir?

  • Odeabank
  • Ziraat Bankası (Genç Kart)
  • Yapı Kredi Bankası
  • Akbank (Genç Hesap)
  • Garanti Bankası
  • Halkbank
  • Finansbank

18 Yaş Altı Kredi Kartı Başvurusu

18 yaşını doldurmayan kişilerin aileleri ile birlikte bankaya giderek anne ya da babasının kontrolünde ek kart alabilirler. Ek kart ailenin kontrolünde olur ve belli bir yaşa kadar kullanılabilir. Bu kartların limiti de aile ve banka tarafından belirlenir.

İş Bankası MaxiPara Gençlik Kartı

Reşit olmayan kişilere verilen bu kart ile aileler çocuklarının harcamalarını da kontrol edebiliyor. Gençler bu kart ile harcama yapabilmelerinin yanı sıra nakit çekimi de yapabiliyor. Aile, ne kadar para yatırırsa o kadar kullanılabiliyor. Bu kart için 12-18 yaş arasında olmalısınız.

Akbank EXİ26 Kredi Kartı

Ailenin onayı ile 16-26 yaş arasındaki kişilere sunulur. Akbank EXİ26 kredi kartı ile gençler çekim, harcama veya para yatırma işlemlerini yapabilir. Ayrıca harcamalar doğrultusunda chip-para da kazanma şansı tanınıyor. Bu kartı gençler 26 yaşına kadar kullanabilir.

Vakıfbank Junior Kart

Kanun gereği aile büyükleri tarafından alınabilen Junior kart ile birikim ve yatırım hesabı da açabilirsiniz. Ailenin belirlediği limit kadar gençler harcama veya çekim işlemlerini yapabilir.

Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı

Yıllık olarak kredi kartı kullanım ücreti alan banka için ailenin onay verdiği limit kadar gençlere kredi kartı olanağı sunuyor. Ancak ailenin maddi durumuna bağlı olarak limit değişikliği yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir