Referandum sonrasi okul tatilmi
referandum sonrasi okul tatilmi

Bilindiği üzere 16 Nisan günü tüm ülke olarak Başkanlık sistemi için referanduma gidilecek ve oy kullanma merkezleri yine her zaman olduğu gibi eğitim kurumları olacak.

Diğer seçim günlerinde olduğu gibi sınıfların oy kullanmaya hazır hale getirilmesiyle sıraların kaldırılması, sandık kurullarının oluşturulması için farklı dizayn yapılmasıyla sınıflar olması gerekenden farklı bir konumlara getiriliyor. Oy verme işleminin bitmesi, oyların sayılması, bazı sandıklarda itirazlar neticesinde okullarda işlemler uzuyor ve bir sonraki gün eğitime hazır hale getirilmesi imkansız hâle gelebiliyor.

Aynı zamanda sandık kurullarında görevli olan başkan ve üyelerin bir çoğunun öğretmenlerden oluşması ile sandık oylarının Seçim Başkanlığına teslimi zaman alabiliyor ve sabahın erken saatlerine kadar sürdüğü de oluyor.

Bu durumda sınıflarda eğitim öğretim görülmesi için uygun ortamın oluşturulması, sınıfların temizlenmesi gibi hususlar gecikeceğinden genel olarak seçim sonrası ilk günler okullar Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarıyla tatil ediliyor.

Bu anlamda Referandum sonrası ilk günü için bir açıklama yapılmasa da tatil edilmesi bekleniyor.

Diğer Kurumlar ve Bankalar Açık Olacak mı?

Referandum yapılmasının ardından sonraki gün Bankaların ve diğer resmi kuruluşlar ile özel kuruluşların kapalı olmasına, tatil edilmesi için bir sebep bulunmamaktadır ve diğer seçimlerde olduğu gibi bu kurumların açık olarak faaliyetlerine devam etmesi bekleniyor.

Önceki Seçimlerde Nasıl Olmuştu?

Bundan önceki Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimler ile Haziran 2015 tarihinde yapılan seçim sonrasında, Eylül 2010 tarihinde yapılan halkoylamasından sonraki ilk gün okullar tatil edilmişti.

Dolayısıyla Referandum ile birlikte bir sonraki gün olan 17 Nisan 2017 Pazartesi günü aksi bir açıklama yapılmadıkça okullar tatil olabilir, öğretmenler ise idari izinli sayılması beklenirken, öğrencilerin bir günlük kayıplarının telafisinin ise yapılabileceği öngörülüyor.  Öğretmenlerin merak ettiği ek ders sorumlulukları ise ders işlemiş gibi idari izinli sayıldıkları için ücretini alabilecekleri bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir