Vadeli hesaptan para cekme
vadeli hesaptan para cekme

Banka ile karşılıklı mütalaa ile belli bir vade ile bankaya yatırılan, vadesi dolmadan paraya çevrilemeyen, yatırılan paranın faizi ile birlikte alınabilen hesap türüne Vadeli Mevduat Hesabı denilmektedir. Yatırdığınız paranın vadesinin uzadığı sürece faiz getirisi ile artan bu hesabı her bankada açılabilmektedir.

Vadeli Hesaptan Para Çekme

Küçükte olsa birikimlerimizi değerlendirebilmek adına bankalarda açtığımız vadeli mevduat hesaplarında bulunan paralar vadesinden önce çekilmesi durumunda yatırımcının gelecek olan faizden zarar etmesine sebep olacaktır. Bu durumda süresinden önce çektiğiniz için bir bakıma bankanın cezalandırdığı vadeli hesap sahipleri bu hesapları açmadan önce bankaların şartlarını ve kampanyalarını incelemektedirler.

Bankaların işi bir nevi para alıp satmaktır. Kişilere faizleri ile kredi vererek para kazanırken, kişilerden faiz karşılığı para alırlar. Bu da şu anlama gelmektedir. Sizden düşük faizle aldıkları paraları daha yüksek faizlerle yine sizlere vermektedir. Ancak bankalar topladıkları mevduatların bir kısmını yasalar gereği rezerv olarak tutmak zorundadırlar.

Bankada hesabı bulunan müşterilerin bir anda hesaplarındaki nakitleri çekme olasılığı neredeyse olmasa da, nakit akışını sağlamak adına bankalar yaptıkları kampanyalar ile açılan vadeli mevduat hesaplarından farklı sebeplerle faiz kaybı olmadan para çekme imkânı tanıyabilmektedirler. Böylelikle para çekmeye çalışan bankalar yaptıkları ve yapacakları alternatif yolları reklamlar yoluyla kişilere ulaştırmaya çalışmaktadır. Vadeli hesap genelinde kriteri böyle olsa da; bankalar kendi mevzuatlarıyla farklı işlem görebilmektedir.

Açılan mevduat hesabında anapara ve faizi bulunur. Paranızı kısa dönem için bir ay gibi süreyle yatırabilirken bunu yıllık periyodlarda da yatırabilirsiniz. Kısa dönemde faiz getirisi az olabilir ancak para çekimi sonrası para kaybınız olmaz.

Sonuç olarak; yatıracağınız para üzerinden faiz ile yatırım karşılığınızı almak istiyorsanız, yatırdığınız paranın süresinin dolmasını beklemeli ya da vade bozumu ile ilgili alternatif yollar sunan bankalardan hizmet almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir