Turkiyede konut krizi olur mu
turkiyede konut krizi olur mu

Özellikle bu işin içinde olan, bu işten ekmek yiyen ve ekonomik durumu sınırlı kişilerin ev alma çabaları içerisinde olduğu dönemde kendilerine sordukları soruların başında gelen konut krizi olur mu?, Türkiye’de Konut Krizi ne zaman Olacak? Gibi unsurlar geliyor.

Ülkemizde oluşan siyasi oluşumlar ekonomimizin gidişatını etkileyen en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. Ekonomi haberlerinin baş rolünü üstlenen faiz politikası, altın ve döviz kurları, sanayileşme, işsizlik ve sayabileceğimiz onlarca unsurun meydana getirdiği bir olay olarak görebileceğimiz ekonomik kriz ister istemez tüm ülke ekonomilerinin karşılaşabileceği riskler içerisinde.

Türkiye’de atlatılan 15 Temmuz süreci sonrası önemli ekonomik aşamalardan geçilmesine rağmen ekonomik olarak dirençli bir akım geçirdiğimizi söylersek yanlış olmayacaktır.

Dünya’nın en güçlü ekonomisi olarak adlandırılan ABD’de 2008 yılında benzer bir konut krizi yaşanmıştı ve bu krizin etkileri yaklaşık 10 yıl boyunca sürdü. Bu nedenle konut krizinin patlak vermesi elbette muhtemel senaryolar arasına eklenebilir.

Türkiye’de Konut Krizi Olur mu?

Böyle bir sorunun net olarak cevabının verilmesi imkansız bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Fakat konuta olan talep arttıkça böyle bir unsurun oluşması imkansız gibi görünebilir. Milyonlarca insanın evlenerek bir yuva kurması dolayısıyla yeni bir ev ihtiyacını beraberinde getiriyor. Bunun yanında yatırım amaçlı ev alınması ile binlerce konut ihtiyacının doğması demek.

İnşaat sektörünün ele başı olan çimento ve demir fiyatlarındaki artışlar konut sektörüne de yansıması kaçınılmaz olarak görünse de, konuta olan talebi değiştirmeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle Türkiye’de konut krizi çok uzaktan duyulan aciz bir ses olarak niteleyebiliriz.

Konut Krizi Esnasında Ev Fiyatları Ne Olur?

Muhtemel yaşanacak konut krizlerinde ev fiyatlarının düşme eğilimi yaşaması beklenir. İnşaat firmaları aynı zamanda bu krizi aşabilmek için fiyatlarda ciddi düşüşleri müşterilerine sunma çabası içerisine girer. Fakat bu indirimi ülkenin her bir köşesinde göremeyebiliriz. Bu esnada indirime gidebilecek önemli firmalar, inşaat yapı sektörü sınırlı kalabilir.  Orta ve uzun vadelerde konut krizi yaşanması beklenmediği gibi konut kredileri de ev fiyatlarının belirlenmesinde etkili olacaktır.

Mevcut gayrimenkulünüz varsa ve satma niyetinde iseniz muhtemel kriz esnasında bu satışı gerçekleştirmeniz oldukça güç. Burada banka konut kredisi faiz oranları da etkili bir rol oynuyor. 15 Temmuz süreci sonrası Konut kredisi faizlerinde ciddi indirimler olması vatandaşa yaramış durumda. Bu tip indirimlere gidilmesi halinde konut piyasası canlanacaktır ve krizden uzak bir yapıya dönüşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir