Trafik sigortasini gununden once yenileme
trafik sigortasini gununden once yenileme

Plaka ile trafiğe çıkan her motorlu taşıtın zorunlu olarak üçüncü kişileri maddi olarak güvenceye alan Trafik sigortası yıllık olarak yaptırılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere zorunlu trafik sigortası da denilebilen bu sigorta poliçe fiyatları son dönemde önemli artışlar ile karşımıza çıkmaktadır.

Trafik Sigortası Yenileme

Trafik sigortası olmayan bir taşıt ile trafiğe çıkmak tehlike arz eden bir durumdur ve kaza yapılmasa dahi trafik polislerince uygulama için durdurulduğunda maddi cezai işleme tabi tutulan bir ayrıntıdır. Yakalanmasanız dahi bu sigortayı yaptırdığınız anda gecikme faizi ile daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız.

Sigorta poliçenizi gününden önce yaptırma ve yenileme gibi bir durum olmasa da, poliçenin bitiş tarihinden bir ay içerisinde sigorta şirketleri ve acenteler sizlere fiyat verebilir ve yenileyebilirler. Ancak sigorta başlangıcı poliçenin bitiş tarihi ile başlar ve bir yıl daha uzamış olur. Bir yıldan daha fazla sigorta yaptırılması mümkün değildir.

Yapılan artışların ardından taşıt sahiplerine önemli miktarlarda maddi yük binmesine neden olan trafik sigortasında özelikle ilk defa taşıt alıyorsanız ve sigorta şirketleri geçmişinizi bilmiyor, tanımıyorlarsa sizin için daha yüksek rakamlarda para ödemek demektir. Çünkü kaza yapma riskiniz yüksek olduğundan bahisle poliçe fiyatı artış göstermektedir.

Bütün bunlara rağmen şirketler ve acentelerce farklı fiyat muamelesi görmeniz karşılaşabileceğiniz hallerden biridir. Ancak aynı sigortanın farklı acentelerine başvurursanız farklı fiyat almanız mümkün değildir çünkü firmalar online, dijital ortamlarda fiyat teklifi hazırlamaktalar ve yapacağınız ikinci başvuruyu görebilmektedirler.

Ancak devlet mağduriyetlerin giderilebilmesi için başlatılan çalışma ile açılan Bilgi Gözetim Merkezince trafik sigortası yaptırmak isteyen kişilere dijital ortamda sigorta fiyat teklifi verebilmektedirler. Bunun için trafik sigortasında teklif dönemi başladı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir