Trafik sigortasi teklif
trafik sigortasi teklif

Milyonlarca taşıt sahibinin zamanla artan trafik sigorları primlerinin yüksekliğinden şikayet ettiği elbette herkesçe biliniyor. Herkesin başlıca sorunu haline gelen bu primlerin ücretlerinin sigorta şirketleri arasında farklılık göstermesi taşıt sahiplerini endişelendiren hususlardan. Bizde kredicim.net olarak bu makalemizde yaklaşık 16 milyon taşıt sahibinin internet portalı üzerinden araç plaka ve tc kimlik numarası girerek araç sigorta teklifi nasıl alabileceğini anlatacağız.

Ülkemizde yaklaşık 16 milyon taşıt bulunmakta. Bu taşıtların yıllık yapılan sigorta ücretlerinden son iki yıldır ciddi anlamlarda artışlar oldu. Bu artışlar araç sahiplerini zor durumda bırakırken, ilk kez araç sahibi olan vatandaşlar yüklü miktarlarda araç sigortası ücreti ödemek zorunda kalıyorlar.

Trafik Sigortalarında Mutlaka Teklif Alınmalı

Bu anlamda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin açılmasıyla araç sigortası yaptıracak vatandaşlar www.sbm.org.tr adresine giderek Trafik Sigortası Teklif Alma sayfasına tıklıyorsunuz. Yada direk giriş yapabilmek için https://teklif.sbm.org.tr/trm-teklif/public/trafikTeklifYenileme/sorgu.sbm adresini browserınıza yazabilirsiniz.

Karşınıza yukarıda belirttiğim gibi bir sayfa çıkacaktır. Buraya kimlik bilgisi olarak TC., Yabancı Kimlik ve Vergi Numarası olarak hangisini işaretlerseniz kimlik no kısmına onu yazacaksınız. Arkasından plaka’yı yazarak doğrulama kodunu resimdeki gibi girmelisiniz. Bilgilendirme formunu okudum, kabul ediyorum cümlesinin karşısındaki kutucuğa tıkladıktan sonra teklif al butonuna basıyoruz.

Teklifleri Görün

Karşınıza çıkan sayfada sigorta şirketlerinin tekliflerini görebileceksiniz. Bütün sigorta şirketlerince şu an için teklif gelmese de yapacağınız sigorta hakkında ücret bilgisi sahibi olacaksınız.

Bu uygulama normal şartlarda 20 Ekim olarak açıklansa da Hazine Kaynakları bu durumu 1 Ekim tarihine çekti ve uygulama başladı.

Bu uygulamaya rağmen sigorta şirketleri ortak hareket ederek sigorta ücretlerinde iyileştirme yapmadıkları takdirde Hazine elinde bulundurduğu yaptırımları uygulayabilecek. Bu yaptırımların birincisi tavan fiyat uygulamasına gidilmesi, ikincisi ise tarifelerin Hazine tarafından belirlenmesi.

Güncel Sigorta Primleri Ne Kadar?

Bugün (05.10.2016) yaptığımız sorgulamada daha önce hiç taşıt sahibi olmamış bir vatandaş için  1280 TL ile 1800 TL arasında fiyat aldık. Bu uygulama ile önümüzdeki dönemde taşıt sigorta fiyatlarında ciddi düşüşlerin olması beklenmektedir.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir