Kredi ve Finans Portalı

Toki Taksit Hesaplama – Toki Taksitleri Sabitlenecek Mi ?

TOKİ Nasıl Hesaplanır ?

Toplu Konut İdaresi’nin belirlediği geri ödeme planına göre kalan borç bakiyesi ve  ödenecek taksitler Ocak ve Temmuz aylarında yapılan memur maaş artış oranında güncellenir. Bir başka deyişle kalan borç miktarı memur ve emeklinin maaş zammı oranında artmış olur.Bu da ödenecek  TOKİ taksitlerinin her 6 aylık dönem sonunda artacağı anlamına gelir.Memur , maaş zammı ve enflasyon farkını Ocak ve Temmuz aylarında alacağından bu aylardan  itibaren TOKİ taksitleri zamlı olarak ödenir.

TOKİ Taksitleri Ne Kadar Artacak ?

Toki taksitlerine yapılacak zam miktarı  bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur maaş artış oranı, Üfe ve Tüfe oranları  arasından en düşük olanı oranında olacaktır.İlerleyen yıllarda memur maaşı artış oranı , efe ve tüfe verilerinin ne olacağı bilinmediği için TOKİ taksitlerinin ne kadar artacağı yönünde karar vermek güç olacaktır.
Geçmiş yıllara ait borç bakiyelerinin belirlenmesinde kullanılan artış oranlarını tablodan inceleyebilirsiniz.
Endeksler 1

 

TOKİ Mi ?  Konut Kredisi Mi ?

TOKİ’den ev aldığınızda bankalara ödediğiniz dosya masrafı,  ekspertiz ücreti, sigorta ücreti vs ödemezsiniz.Bir diğer avantajı ise çok düşük peşinat oranlarına sahip olmasıdır.

Konut kredisi ve TOKİ taksitleri arasındaki en önemli fark konut kredisi taksitlerinin sabit olup, TOKİ taksitlerinin değişken olmasıdır.Konut kredisi çektiğinizde 10 sene sonunda ödeyeceğiniz taksit tutarı sabit olup önceden belirlenmiştir.TOKi taksitleri 10 senenin sonunda 20 defa zam alacağından , Türkiye’deki enflasyon oranlarını düşündüğümüzde bu durumun avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacağı konusunda kesin karar vermek oldukça zor olacaktır.

TOKİ ile ev almanın dezavantajlarında biri de çoğu  TOKİ konutlarının merkezi yerleşim yerlerinden uzak yapılmasıdır.Son dönemlerde TOKİ projelerin inşa edildiği bölgelere okul , hastane ,alışveriş merkezi , pazar alanları, idare kurumlar yapılmaktadır.

Tüm kriterler göze alındığında fiyat ve konum en belirgin kıstas olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüz Verileriyle TOKİ ve İhtiyaç Kredisi Kıyaslama

200.000 TL değerindeki evi 120 ay vade  ve % 20 peşinat vereceğimizi düşünelim.

Bu evi konut kredisi kullanarak alacak olursak;

40.000 TL peşinat ve kalan 160.000 TL için konut kredisi kullanırız.Günümüz konut kredisi faiz oranları düşünüldüğünde (yıllık %15)  konut kredisinin 120 ay sonundaki maliyeti 300.000 TL olacaktır.

Yani konut kredisi kullanarak alınan evin toplam maliyeti 300.000+40.000=340.000 TL olacaktır.

Şimdi de aynı evi TOKİ ile alalım.

40.000 TL peşinat ve kalan 160.000 için 120 taksit ödediğimizde günümüz verileri ile ( 6 aylık % 5 enflasyon farkı)

TOKİ ile alınnan evin toplam maliyeti 277.000+40.000= 317.000 TL olacaktır.

Konut kredisi ile alınan evin aylık taksitleri 2500 TL olurken ,TOKİ ile alınan evin 1. taksidi 1400 TL son taksidi 3500 TL olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.