Tavuk çiftliği kredisi veren bankalar
Tavuk çiftliği kredisi veren bankalar

Yeni girişimlerin önünü açabilmek için sunulan desteklerden bir diğeri tavuk çiftliği kredisidir. Tavuk çiftliği kurmak isteyen kişiler KOSGEB veya bankalardan kredi desteği alabilmektedir. Kredi miktarı ve şartları değişkenlik göstermektedir.

Tavuk Çiftliği Kredisine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB ve bankalar tavuk çiftliği kredisi sunmaktadır. Her kurumun kredi şartları ve limiti farklı olduğundan başvuru süreci de değişmektedir. KOSGEB tavuk çiftliği kredisine başvuru yapabilmek için öncelikle eğitime katılmak gereklidir. Ardından proje hazırlanarak başvuru yapılabilmektedir.

Bankalardan tavuk çiftliği kredisi almak için ise şubelere başvuru yapılmalıdır. Banka tarafından istenen belgeler eksiksiz şekilde hazırlanarak sunulmalıdır.

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredisi

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere teşvik amacıyla KOSGEB’ten hibe ve faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan çiftçiler hazırladıkları projelere istinaden bu desteği alabilmektedir Tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin yapacakları başvuru KOSGEB tarafından değerlendirildikten sonra sonuç kendilerine iletilmektedir.

Kosgeb tavukçuluk hibe ve kredisi
Kosgeb tavukçuluk hibe ve kredisi

KOSGEB tavuk çiftliği kredisine başvuru yapabilmek için çiftçi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’nde üyelikleri olmalı ve uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmalılardır.

Özen, bilgi ve tecrübe isteyen bir iş olan kanatlı hayvan yetiştiriciliğini herkes yapamayacağı için sadece gerekli şartları sağlayan kişiler destekten yararlanabilmektedir. Ayrıca devlet destekli tavuk çiftliği kredisi sadece 18 – 65 yaş aralığındaki kişilere verilmektedir.

Hangi Bankalar Tavuk Çiftliği Kredisi Verir?

Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka, tavuk çiftliği kredisi için finansman sunmaktadır. Bankaların şartları ve kredi limitleri değişkenlik göstermektedir. Gerekli şartları sağlayan ve kredi notu pozitif olan kişiler yüksek tutarlı kredilerden yararlanabilmektedir.

Tavuk çiftliği kredisi veren bankalar
Tavuk çiftliği kredisi veren bankalar

Ziraat Bankası Hayvansal Üretim Kredileri

Ziraat Bankası, “Hayvansal Üretim Kredileri” başlığı altında tavuk çiftliği kurmak isteyenlere finansal destek sunmaktadır. Gerçek ve tüzel kişi üreticileri tavuk çiftliği kurmak, çiftliklerini modernize etmek veya genişletmek için ihtiyaç duydukları finansmanı bu kredi sayesinde elde edebilmektedir.

Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi aşağıdaki gibidir:

 • Kanatlı hayvan alımı, kira, sigorta, bakım – onarım, ilaç, yem gibi konulara yönelik işletme kredileri,
 • Ahır/ağıl yapımı, ekipman alımı, yatırımın yapılacağı tarla harcamaları gibi yatırım kredileri sunulmaktadır.

Düşük faizli şekilde sunulan Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi için şubelere başvuru yapılmalıdır.

TEB Tavukçuluk Kredisi

TEB, tavukçuluk kredisi başlığı altında beyaz et veya yumurta üretimi yapmak isteyen üreticilere finansman desteği sunmaktadır. Bu kredi ile işçilik, civciv ve yem giderleri karşılanabilmektedir.

TEB yumurta tavuğu ve broiler tavuk yetiştiriciliği kredisi detayları aşağıdaki gibidir:

 • Toplamda 12 aya kadar vade imkanı sunulmaktadır.
 • 1, 3 veya 6 aylık eşit veya esnek taksitli ödeme yapılabilmektedir.

TEB tavukçuluk kredisi için aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • Sağlık sertifikası
 • Çalışma izni
 • İşletme tescil belgesi
 • Gıda üretim sertifikası
 • İkametgah senedi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi

QNB Finansbank Besicilik Kredisi

Yumurta ve beyaz et üretimi gerçekleştiren üreticiler, QNB Finansbank tarafından sunulan Kanatlı Kümes Hayvancılığı Kredisi’nden yararlanabilmektedir. Bu sayede kişiler paketleme, işçilik, hayvan alım satımı, ilaç ve yem gibi masraflarını karşılamak için ihtiyaç duydukları finansal desteği karşılayabilmektedir.

QNB Finansbank tavuk çiftliği destek kredisi detayları aşağıdaki gibidir:

 • Ödemeler 1, 3, 6 veya 12 ayda bir olacak şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
 • Maksimum 24 ay vade sunulmaktadır.
 • Sunulan kredinin üretim maliyet oranı özel müşterilerde %85’e kadar çıkarılabilmekle birlikte %75’ini karşılamaktadır.

QNB Finansbank tavukçuluk kredisi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Çalışma izni ve sağlık sertifikası
 • İşletme tescil belgesi
 • Gıda üretim sertifikası
 • Kimlik fotokopisi
 • Çiftçilik belgesi

İş Bankası Tavukçuluk Kredisi

İş Bankası, etlik piliç üretimi yapan üreticilere özel kredi imkanı tanımaktadır. İşletme sahipleri, üretime yönelik ihtiyaçlarını bu finansman ile karşılayabilmektedir. İş Bankası tavuk çiftliği kredisinde esnek ödeme koşulları sunulurken 24 aya varan vade fırsatından yararlanılabilmektedir.

Albaraka Türk Tavukçuluk Kredisi

Albaraka Türk Bankası, broiler olarak adlandırılan et tavukçuluğu yapan işletmelere finansman sunmaktadır. Esnek ödemeler ile bu krediden yararlanabilmek mümkündür.

Vakıfbank Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği İşletme Kredisi

Vakıfbank, kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerin yem, ilaç ve hayvan alım satım gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kredi imkanı sunmaktadır. Tavukçuluk kredisi başvurusu için en yakın Vakıfbank şubesine gidilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir