Faizsiz hayvancilik kredisi
faizsiz hayvancilik kredisi

Ülkemizin et ihtiyacının karşılanması adına büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin artırılması, mevcut yetiştiricilerin ihtiyaçlarının karşılanması amaçlı olarak devlet destekli krediler ile bankaların faizsiz hayvan yetiştiriciliği kredileri verilmektedir.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi

Hayvan yetiştiriciliği ile sadece et üretimi ile sınırlı kalınmamakta, aynı zamanda süt ve süt üretiminin artırılması da hedef alınarak yapılmaktadır.

Küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ayrıntı isteyen zahmetli bir iş olmakla birlikte gerekli eğitimlerin ardından hazırlanacak projelerin kabul görmesiyle Avrupa Birliği ile ortaklaşa gerçekleştirilen ve devletçe desteklenen krediler ile KOSGEB tarafından verilen krediler bulunmaktadır.

Hayvanların barınmasının sağlanacağı ahırların yapılması, modernleştirilmesi, silaj makineleri, yemlerinin hazırlanması, dağıtılmasıyla ardından süt sağımı ve ekipmanlarıyla birlikte sağılan sütün saklanması ve dağıtımında kullanılacak ekipman giderlerinin sağlanması amacıyla ve hepsinden önemli yeterli sayıda canlı hayvan alımında kullanılmak üzere verilen kredilere başvurularda ilk önce Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olunması gerekmektedir. Her isteyen bu krediyi kullanamamaktadır. Sisteme kayıtınız gerçekleşse bile özellikle devlet bankaları bu işi uzun süredir yaptığınızı belgelendirmenizi isteyebilir. Ancak özel bankalar bu duruma biraz daha ticari yaklaşırlar ve esneklik sağlayarak yaklaşım gösterebilirler.

Hayvancılık Kredisine Başvuru Evrakları Neler?

Krediye başvuruda kayıt belgenizin olması ve nüfus cüzdanınızı ibraz etmeniz yeterli olur. Bankalar kişilerin adres kayıtlarını ADKS (Adrese Dayalı Kayıt Sisteminden) direk olarak görmektedir. Aynı zamanda çiftçilerin gelirlerini gösteren bir bordro olamayacağına göre farklı istenecek bir belge yoktur.

Banka ve finans kuruluşlarına hayvancılık kredisi ile başvuru yapabilirsiniz ancak ön onay sonrası elbette banka şubesine gitmeniz gerekecektir.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi ile çiftçinin yapabileceği unsurlar arasında hayvanların ilaç ve bakım masrafları karşılanabilmektedir. Kanatlı hayvanlarda dahil olmak üzere her türlü hayvan yetiştiriciliği ile süt ve yumurta ürünlerinin pazarlanması amacıyla da finans sağlanabilmektedir.

Alınan kredilerin geri ödemeleri bankalara göre değişiklik göstermiş olsa da, genel olarak aylık, üç ayda bir, altı ayda bir olmak üzere geri ödeme planı hazırlanabilmektedir.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Başlıca Hayvancılık Kredisi veren bankalar, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, TEB, Şekerbank ve Vakıfbanktır.

İş Bankası

Bu kredinin öncülerinden İş Bankası, kurulduğu yıldan bu yana çiftçilerin yanında hareket etmiştir. Köklü bir geçmişe sahip bu banka Hayvancılık ürünlerinin yetiştirilmesi ve pazarlanması ile, süt sağımı, korunması ve nakliyesindeki üniteler ile ekipmanları ile verilen kredileri 36 ay’a varan vade seçenekleri ile vermektedir.

Denizbank

Uzun vadelerde verilen krediler ile dikkat çeken Denizbank, hayvancılık ürünleri için talep edilen kredilerde fatura edilen bedelin yüzde yetmişbeş oranında kredi finansmanı olarak karşımıza çıkar. Altmış ay vade ile geri ödeme yapacağınız kredide esnek ödeme alternatifleri de bulunmakta.

Hayvancılık, et ve süt ürünleri üretimi için başvuru yapılabilecek ürünler geniş bir yelpazeye sahiptir.

Arıcılık, Besicilik, Süt hayvancılığı, Kanatlı Hayvan yetiştiriciliği, yumurta üretimi gibi geniş ürün gamında kullanabileceğiniz krediler ile bu işi yapan ancak üretimini geliştirmek isteyenler için başvuru yapabilmekte mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir