Tasit kredisi cesitleri
tasit kredisi cesitleri

Taşıt kredileri bir çok çeşitle sıralandırıla bilmektedir örneğin peşinatsız taşıt kredisi veya peşinatsız taşıt kredisi olarak veya sıfır araç kredisi ikinci el araç kredisi olarak çeşitlendirile bilir.

Bankaların hepsi taşıt kredileri için genel şartlar belirlemişlerdir örneğin en üst limit 48 aya kadar vade imkanı vardır. İkinci el araçlara da krediler verile biliyor ama sıfır araç kredisi almak çok daha kolay olacaktır sizin için.

Temel şartlar

Her kredi şartlarında olduğu gibi taşıt kredisinin de belirli şartlar ve bu özelliklerin sizlerde bulunmasını istiyor peki bu şartlar nelerdir.

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Gecikmiş kredi borcunuzun olmaması
  • Kredi notunuzun yüksek olması
  • Maaş gelir bordronuzun kredi şartlarına uygun olması
  • SGK Kaydının Bulunması
  • Kredi taksitinizin maaşınızın % 50 sinden fazla olmaması
  • SGK kaydınızın en az 3 ay önce yapılmış olması ve hala devam ediyor olması

Gibi şartlar ve çok dahası olması gerekiyor. Tüm bu şartları tamamladıktan sonra en önemli nokta şu ki daha önceden aldığınız kredileri zamanında ve eksiksiz yatırmış olmanız ve kredi notunuzun yüksek olması olacaktır. Eğer kredi notunuz yüksek değilse kredi almanız biraz zor gibi görünüyor olmalı. Ancak kredi tutarlarınızı eksiksiz ve gününde tam anlamıyla en az altı ay düzenli yatırdıktan sonra kredi notunuz yükselişe geçer. Bir an önce varsa bankaya borçlarınız hemen kapatarak yeni bir kredi çekme olanağı yaratabilirsiniz kendinize.

Taşıt kredilerine uygulanan temel şartlar

Az önce bahsettiğimiz gibi taşıt kredilerinde 48 ay vade tarihi bulunmaktadır ve bu 48 ay boyunca yani siz kredinizi ödeyene kadar aracınız ipotek altında tutulmaya devam edecektir. Bir diğer husus ise almak istediğiniz aracın fatura değerinin sadece % 70 kadar verilecektir. Eğer almak istediğiniz araç 50.000 TL nin altında ise kredinizi 50.000 TL ye kadar alabilirsiniz. Hangi aracı alacağınıza karar verdikten sonra başvuracağınız krediyi iyice araştırıp faiz oranlarına göre tarttıktan sonra bankaların cep şubelerinden bile başvuru yaparak veya şubeye giderek kredinizi hemen sonuçlandırabilir ve kredinizi hesabınıza aktara bilirsiniz.

Taşıt Kredisi Çeşitleri

Taşıt sahibi olmak isteyen ticari ve tüzel kişilerin alabileceği iki çeşit kredi bulunur. Bunlar sıfır km ve ikinci el taşıtlar için geçerlidir. Bunlarla birlikte ticari taşıt kredisi, motosiklet kredisi ve tekne kredisi taşıt kredi çeşitleri arasına girer. Taşıt Kredileri kategorisinde bu yazılarımızı ayrıntılı bir şekilde bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir