Rehinli arac satilirmi
rehinli arac satilirmi

Kredi kullandıran finansal banka ya da kuruluş, taşıt kredisi ile alınan aracın üzerine ipotek koyarak satış yapmakta, borcun ifası gerçekleşmediği durumlarda ise kendi üzerine ipotekli aracın satışını yaparak gerekli borcun tahsiline gitmektedir.

Kişi kredi ile araç satın almış ve bir süre sonra borcu bitmeden aracı satmak zorunda kalabilir. Pe ki finans şirketi üzerine kayıtlı araç satılabilir mi, satılırsa nasıl satılır gibi sorularınıza cevap vermek isteriz.

Krediyle Alınan Rehinli Araç Satılır mı?

Günümüzde ev ve araç gibi toplu para gerektiren şeyleri kredi kullanarak alırız. Genellikle kredi bu araçların ve evlerin üzerine çekilmektedir. Kişi nakit paraya sıkıştığı zamansa özellikle ilk olarak aracını satmak ister. Peki, krediyle alınan rehinli araç satılır mı? Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Yasal olarak üzerinde rehin bulunan ev ve araçların satışı yapılamaz. Fakat bazı özel durumlarda satış yapılabilir.

Araç Üzerindeki Rehin Nasıl Kaldırılır?

İhtiyaç kredileri haricinde kullanılan ev ve araç kredilerinde alınanlar banka tarafından teminat olarak görülür ve üzerindeki rehin kalkmadığı sürece satılamaz. Rehinin kalkması için borcun bitmesi gerekir ve biten borcun ardından kuruluş size noter aracılığıyla bir belge göndererek bu belgeyi notere ibraz sonrası ödeyeceğiniz masraf ve araç ruhsatının bir nüshasının değişimi ile gerçekleştirilir.

Rehinli Araç Nasıl Satılır?

Fakat aracınızı acil satmanız gerekiyorsa alıcıyla yapacağınız bazı anlaşmalarla aracın üzerindeki rehini kaldırabilirsiniz. Gerek siz gerekse alıcı bu rehin ücretini ödeyerek araç üzerinde bulunan rehin kaldırılır ve alım satım işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat alıcının bu şekilde bir şey yapması oldukça risklidir. Bu yüzden rehinli aracın satın alınacağı zaman tavsiye edeceğimiz yöntemlerden birisi borcun devredilmesidir. Yeni aracını satan kişi eğer uygun koşullar karşılanıyorsa sattığı kişiye borcu devreder.

Sonuç olarak, ipotekli aracınızı satmak istiyorsanız öncelikle araç üzerinde borcun kapatılarak yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir