Ipotekli arac satisi 1
ipotekli arac satisi 1

Ekonomik durumunuzun iyi olduğu varsayımıyla kredi kullanarak aldığınız taşıtınızı ödeyemediğiniz durumda satmak istediğinizde satabilir misiniz? Sizlere anlatalım.

Krediyle Alınan Aracın Satışı

Bir taşıt sahibi olmak isteyen kişiler, son dönemlerde sıklıkla taşıt kredisi almayı tercih etmektedir. Özellikle yeterli nakit parası bulunmayan kişiler için, taşıt kredisi fırsatı büyük bir avantaj olmaktadır. Kişiler, kredi ile satın aldıkları araçları, bazı istenmeyen durumlar meydana geldiğinde satmak durumunda kalabilmektedir.

Bu durumda birçok kişinin aklına, kredi ile satın alınan araç satışı nasıl gerçekleşeceği konusu gelmektedir.

Taşıt Kredisi İle Araç Satın Almak

Banka kredisi kullanılarak alınan aracın üzerine banka bir güvence olarak, ipotek koymaktadır. Bu ipotek durumu, taşıt kredisi borcu tamamı ödendiğinde kalkmaktadır. Bu ipoteğin kaldırılması için ipotek koyulan banka yada finans kuruluşundan borcun bittiğine dair noter onaylı belge alarak Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gitmeniz ve yeni bir ruhsat çıkarmanız gerekmektedir.  İpotek durumundan dolayı, kişi kredi ile aldığı aracı satmak istediğinde birkaç tane değişik yol izleyebilmektedir.

Taşıt kredisi ile alınan bir aracı satmak için ilk denenen yol kredi borcunu kapatmaktır. Bunun için kişinin yeterli nakit parasının bulunması gerekmektedir. Kredi borcu kapandığında ipotek kalkacağı için araç rahatlıkla satışa çıkarılabilir.

Satmanın bir başka yolu ise; İpotekli aracınızı satacak biri bulduğunuz ve anlaştığınızda aracın ipoteğinin olduğunu açıkça belirtmelisiniz. Alıcıyla anlaşarak aracın bedelinin borcu kadar olan kısmının yatırılarak, borcun kapatılmasıyla araç satışını sağlayabilirsiniz. Ancak taşıtı alacak kişinin bu noktada güvenmesi, bir problem yaşamadan satışı üzerine alabilmesi ile mümkündür.

Kredi Borcu ile Birlikte Aracı Satmak

Kredi ile alınan bir aracın satışında sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi de, kredi borcu ile birlikte aracı satışa çıkarmak olmaktadır. Bunun için yapılacak tek yöntem, satın alacak kişinin araç üzerindeki kalan kredi borç taksitlerini ödemeyi kabul edecek bir alıcı bulmak olacaktır.

Kredi borcu ile birlikte aracı sattığınızda, alıcıdan aracın ödemiş olduğunuz kredi borcu tutarını talep edersiniz, geri kalan taksitleri ödemeye aracın yeni sahibi devam eder. Satış gerçekleştikten sonra, kredi borcu devir işlemi de gerçekleştirilmelidir.

One Comment

  1. benim ipotek konulmuş aracım vardı. alıcı hiç sorun etmedi. borcu kapatıp satışını aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir