Ptt cepbank nasıl açılır
2 7

PTT Cepbank sahibi olmak için öncelikle PTT şubelerine gidilerek PTT Bank hesabı açtırılması gerekmektedir. Hesap açma işlemleri sırasında görevli personele belirtilerek internet bankacılığının aktif hale getirilmesi işlemlerin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Daha sonra PTT Cepbank uygulamasının kullanılabilmesi için telefon modeline uygun olarak iOS ya da Play Store sanal marketleri üzerinden ‘’PTT Cepbank’’ uygulamasının indirilmesi gerekmektedir.

PTT Cepbank mobil uygulaması üzerinden ya da PTT internet sitesi aracılığıyla şifre alma ya da güncelleme işlemleri yapılabilmektedir. PTT Cepbank şifresi oluşturmak için hesap sahibinden T.C. kimlik numarası ve telefon bilgileri istenirken, girilen cep telefonu bilgisinin sistemde kayıtlı olan telefon numarası ile aynı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca PTT kart bilgileri de istenebildiği için şifre işlemleri sırasında banka kartına ihtiyaç duyulacaktır.

Ptt cepbank nasıl açılır?

PTT Cepbank Şifre Alma

PTT Cepbank şifresi alabilmek için öncelikle uygulamanın telefona yüklenmiş olması gerekmektedir.

  • Uygulama yüklendikten sonra müşteri profiline uygun olarak hesap sahibinin ‘’Bireysel’’ ya da ‘’Kurumsal’’ işlemler seçeneklerinden birini seçmesi gerekmektedir.
  • Profile uygun olarak seçilen sayfa ‘’PTT İnternet Bankacılığı’’ giriş ekranı olduğu için sayfanın alt kısmında bulunan ‘’Şifre Al/Şifremi Unuttum’’ menüsünün tıklanması gereklidir.
  • Açılan sayfada müşteriye ait T.C Kimlik numarası ve cep telefonu istendiği için bilgilerin eksiksiz girilmesi gerekmektedir.
  • Bilgiler girildikten sonra ‘’Devam’’ tuşuna basılarak cep telefonuna gönderilmiş olan SMS şifre doğrulama kodunun girilmesi sonucunda ‘’Şifre Doğrula’’ sekmesinin tıklanması gerekmektedir. Doğrulama kodu seçilirken altı haneden oluşmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca doğum tarihi, ardışık sayılar ya da telefon numarası gibi kolay tahmin edilebilecek şifreler güvenlik açısından oluşturulmamalıdır.
  • Gerekli bilgilerin girilmesi sonucunda PTT kart bilgileri istenmektedir. 16 haneden oluşan kart numarası, bankamatiklerde kullanılan şifrenin 2. ve 4. rakamları, banka kartının son kullanma tarihi ile banka kartından arka yüzünde bulunan üç haneden oluşmuş CVC kodunun son iki hanesi ilgili yerlere yazılmalıdır.
  • Tüm bilgiler eksiksiz olarak girildikten sonra ‘’İnternet Bankacılığı Sözleşmesi’ni okudum, onaylıyorum.’’ kutucuğuna tıklayarak aktif hale getirilerek, ‘’Doğrula’’ yazısına tıklanmalıdır.
  • Açılacak olan ekran ‘’PTT Bank İnternet Bankacılığı’’ ve ‘’İPÇ Şifresi’’ oluşturma ekranı olup, 8 haneden oluşacak şekilde şifre bilgisi girilmelidir. Ayrıca ‘’Özel Metniniz’’ denilen bir bölüm bulunmakta olup, hesap sahibinin yazacağı metin şifre unutulması durumunda devreye girerek, kolay şifre yenilemeye yardımcı olmaktadır.

Tüm basamaklar doğru bir şekilde takip edildikten sonra PTT Cepbank şifre işlemi tamamlanmış olup, giriş ekranından sisteme yönlendirme yapılmaktadır. İşlemlerin doğru olarak tamamlana bilmesi için sistemde cep telefonu bilgilerinin kayıtlı olması gerekmektedir ki eksik olması durumunda bilginin PTT şubelerinden girilmesi gerekmektedir. Şifre işlemleri mobil uygulamadan yapılabileceği gibi PTT web sayfası üzerinden de işlemler yapılabilmektedir.

Ptt cepbank nasıl açılır?

PTT Cepbank Şifresini Unutma

PTT Cepbank şifresinin unutulması durumunda üst bölümde anlattığımız aşamaların sırasıyla takip edilmesi yeterli olacaktır. Şayet işlemler mobil uygulama dışında web sitesi üzerinden yapılacaksa şifre işlemlerinin doğru adres üzerinden yapıldığına emin olmak güvenlik açısından önem arz etmektedir. Güvenlik sertifikası olmayan bir sayfadan giriş yapılması nedeniyle bilgiler kopyalanabilmekte ve hesap kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilmektedir.

Web sitesi dışında mobil uygulama üzerinden işlemler yapılacaksa, uygulamayı iOS ya da Play Store üzerinden indirmeye özen gösterilmelidir.

PTT SIM Kart Blokesi Kaldırma

PTT Cepbank için kullanılmakta olan ve sistemde kayıtlı cep telefonu numarasına ait SİM kart ile ilgili değişiklik olması durumunda SİM kart blokesi söz konusu olmaktadır. Bu durumda şifre işlemleri için yukarıdaki basamakları takip etmek zor olacaktır. Çünkü öncelikle SİM kart blokesinin kaldırılması gerekmektedir ve bloke kaldırma işlemleri sadece PTT şubelerinden yapılabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir