Protesto edilen senet sicili etkilermi
protesto edilen senet sicili etkilermi

Bankacılık sektörünün en büyük cezası kişilerin banka yasaklı durumuna gelmesidir. Ve sürekli para döngüsü yapanların en büyük korkulu rüyalarından birisi olmuş olsa da, piyasada faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilikler çeşitli nedenlerden dolayı borçlarını ödeyemez duruma gelebilir. Bu borçlardan birisi de senet karşılığı borçlanmalardır.

Protesto Edilen Senet Sicili Etkiler mi?

Ödeme araçları olarak kullanmaktan vazgeçemediğimiz hatta en çok kullanılan ödeme yöntemleri arasında çekleri ve senetleri gösterebiliriz. Ödeme işlemleri arasında yer alan senetlerde yapılacak olan işlemler olumsuz girmeye başlarsa banka protestosu gelebilir. Bu banka protestosu senedi olan kişiye yaklaşan bir ödemesi olduğunu veya geçmiş bir ödemesi olduğunu gösterir. Banka ilgili kişiye borçla ilgili hatırlatma tahsil gününe en geç bir hafta kala yapılır.  Bankanın senedi olan kişiye gönderdiği bu bildiriyi kişi dikkate alır ve borcunu öderse herhangi bir problemle karşılaşmaz.

Senet karşılığı borçlanmalar genel olarak firmalar üzerinden yapılıyor olsa da; firmalar kendi ticari ilişkileri açısından bu senetleri başka ticari şirketlere ve bankalara devredebilmektedir. Ya da komisyon karşılığı bankalara vererek tahsilinin sağlanması yönündedir.

Senet Borcundan Dolayı Kara Listeye Girilir mi?

Sicil, kredi sicil, kredi yasaklısı, kara liste, banka yasaklılar gibi farklı isimler ile telaffuz edilse de; finans kaynakları ile yapılan alışverişlerin hepsinde ince bir çizgi bulunur. Bu çizgiyi aşmadığınız sürece sizin için her şey yolunda gider.

Banka protesto gönderirken bir protesto süresi bildirir. Bu süre içerisinde kişi herhangi bir ödeme yapmadıysa çok kötü bir duruma düşebilir. Bunun sebebi ise bankaya hiçbir borcunuz olmasa bile alacaklı olan kişi senedi bankaya getirdiği için kara listeye girme ihtimaliniz var demektir. Kara listeye girmeseniz bile siciliniz olumsuz etkilenebilir.

Kara listeye girmeniz veya sicilinizin kötü olması bankacılık sektöründe uzun süre boyunca çoğu işleminizin kısıtlanmasına sebep olacaktır. Özellikle kredi başvurularınız hatta kredi kartı başvurularınız bile olumsuz etkilenecek. Bu yüzden senediniz protesto edildiyse protesto süresi dolmadan borcunuzu ödemelisiniz. Bu sicilinizin etkilenmesine veya kara listeye girmenize engel olacaktır.

Senet borcu zamanında ödenmeme durumu yerini yasal takip sürecine bırakır ve icra mahkemelerine düşer. Senet borçlarında borcun ifa edilmemesi durumunda borçlu üç ay hapis cezası alabilmektedir. Bununla birlikte devamında banka hesaplarına ve mallarına haciz konulması işlemleri yapılacağından her borç gibi bu ödemelerinde ihmal edilmemesi gerekir.

5 Comments

  1. Evren bey her ne kadar etkilemese de yine banka karşısında olumsuz bir durum oluşabilir. Bir kaç gün için bir sıkıntı çıkmaz.

 1. Ben evkurdan bireysel kredi kullandim eşya falan aldim ama gec ödedim bunlarda bankada sicilime işler mi acaba

 2. Merhaba aylardır cevap aradığım bir sorum var. Protesto olmuş senetlerim var ama tamamının ödemesi yapıldı ve kaldırı talimatı verildi. Buna rağmen tüm bankalarda halen protestolu görünmekte ve hiçbir kredi çalışması yapamamaktayım. Ne yapmam gerekir acaba? Bilen varsa yardımcı olursa gerçekten çok mutlu olurum.

  1. Aynı durumdayım aniden turizm deki oteller kapanınca isyerleride kapandı ama, senetleri veren kişide geri çekemedi
   Olan bana oldu
   Dünya kadar protesto yedim
   Nasıl odeyebilurdim ki???
   Banka puanlarımızi etkileri??
   Bende cevap bulabilsem keske
   Nilgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir