Aninda dosya masrafi iade basvurusu
aninda dosya masrafi iade basvurusu

Bilindiği üzere ülkemizde kullanılan krediler üzerinden dosya masrafı kesintisi yapılmaktaydı. Ekim 2014 tarihinden sonra bu kesintinin adı Kredi Tahsis Ücreti olarak değiştirildi. Dosya masrafı adı altında kesinti yapılmasa da, bu tarihten öncesi kredilerinizden kesilen ücretlerin iadesini alabilmeniz mümkün.

Kesilen Dosya Masrafının İadesi İçin Online Başvuru

Kredi hesabınızdan kesilen dosya masrafının iadesi için Kaymakamlıklardaki Tüketici Bürolarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için dilekçe ile birlikte kesildiğini gösteren belgelerinizi eklemelisiniz ki heyet sizin adınıza karar alabilsin.

Ekim 2014 tarihinde çıkarılmış olan Yönetmelik ile birlikte bankaların müşterilerinden kesmiş olduğu 26 kalem ücrette değişiklik oldu. İptal edilen kalemleri çerisinde Dosya Masrafı kesintisi de bulunmaktadır. Ancak bu değişiklik ile kredi miktarının binde beşi oranında Kredi Tahsis Ücreti kesilebiliyor.

 Dosya Masrafı İade Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer yapılan kesintiyi alabilmek için internet üzerinden online başvuru yapmak istiyorsanız bunun için e-devlet şifresi sahibi olmalısınız. Çünkü Türkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yapabilmeniz için bu şifreye ihtiyacınız olacaktır. Sadece Tüketici Hakem Heyeti başvuruları için olmayan bu site üzerinden Türkiye’de faaliyet gösteren resmi kurum ve kuruluşların işlemleri ile sizlere ait bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-devlet kanalına e-imzaya sahip kişiler Net İD, Tubitak AKİS, Kobil, Starcos, Gemsafe, Aladdin, Ncipher ve Siemens CardOS kartları ile elektronik imzaları ile giriş yapabilmektedirler.

2017 Ocak ay’ı ile birlikte kullanıma geçen TÜBİS’e giriş yaparak, buradaki başvuruda kimlik bilgilerinizi doldurarak, gerekli başvuru seçilmelidir. Yine başvuru sonucunda ek belgeler, yani bankanın dosya masrafı kesintisini gösteren dekont vb. belgenizi yükleme yaparak işleminizi bitirmelisiniz.

Yine aynı giriş kanalı ve şifreniz ile birlikte TÜBİS (Tüketici Bilgi Sistemine) girerek başvurunuzu, hangi aşamalarda olduğunun takibini yapabilmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir