Muhabir bankacilik
muhabir bankacilik

ABD’de ortaya çıkan bir kavram olan muhabir bankacılık, zamanla ülkemizde de bankaların başvurduğu bir yöntem haline gelmiştir. Muhabir banka, iki farklı ülkedeki bankaların beraber hareket etmeleri anlamına gelmektedir. Örneğin, ABD’ye para transferi yapmak istiyorsunuz ve kullanacağınız banka Vakıf Bank. Vakıf Bank’ın ABD’de bulunan muhabir bankası yani anlaştığı banka aracılığı ile parayı ABD’ye daha rahat transfer edebilirsiniz. Bu sistem sayesinde bankaların yurt dışının her noktasında şube açma gereksinimi ortadan kalktığı için maliyetleri de azalmaktadır.

Muhabir bankacılıkta bankalar komisyon ücreti talep etmektedir. 1000 dolar için ülkemizdeki herhangi bir bankanın talep ettiği ücret 20 dolardan fazladır. 15 dolarda ABD’deki banka kesmektedir ve bu kesinti muhabir bankacılık ücretidir. Bu masrafların dışında SWIFT masrafı da bulunmaktadır.

Muhabir bankacılık sadece yurt dışı işlemlerinde değil yurt içi işlemlerde de başvurulan bir yöntemdir. Örneğin, Citibank ile PTT arasında muhabir bankacılık anlaşması bulunmaktadır. Aracı banka ile muhabir banka kavramları arasında derin farklar bulunmaktadır. Örneğin, muhabir bankalar SWIFT gibi işlemler için yetki sahibi iken aracı bankalarda bu durum söz konusu değildir.

Muhabir Bankacılık Şikayetleri

Muhabir bankacılık kavramından rahatsız olan kişilerde bulunmaktadır. Bununla ilgili Şikayetvar.com adresinde birçok konu bulunmaktadır. Kişiler bu komisyonları ödemekten şikayetçi olsa da muhabir bankacılık sayesinde işlemler çok daha güvenilir yapılmaktadır. 1000 dolarlık bir işlemden bile 50 dolar ücret kesilmesi ise kullanıcıların bulundukları şikayette kısmen de olsa haklı olduğunu gösteriyor.

Nostro Hesap Kavramı

Nostro hesap ile Muhabir bankacılık benzer kavramlardır. Yurtdışında ticaret yapan iş adamları Türkiye’deki bankalar üzerinden yurt dışında nostro hesap açmak mümkündür. Bu hesaplarda Sterlin, Dolar, Ruble ve Dinar gibi popüler Fiat para birimlerini vadeli ve vadesiz hesaplarda saklanabilmektedir.

Muhabir banka masrafı nedir?

Muhabir banka aracılığı ile yurt dışına para gönderildiğinde 3 farklı kesinti yapılır. Para yurt dışına gönderildiğinde ilk olarak SWIFT masrafı kesilir. Paranın gönderildiği kişinin kullandığı banka kendi masrafını keser. Daha sonrasında ise bu işlemi yapan aracı banka olan muhabir banka kesinti yapar. İlgili kesintiler her bankanın resmi sitesinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir