Kredi ve Finans Portalı

Maaşı Olmayana Kredi Verilir mi?

İster gerçek kişiler olsun, ister tüzel, ister resmi bir kurum olsun hepsinin yasal olarak para trafiğinin şeffaflığı, denetlenebilmesi amacıyla parasal olarak gerçekleşen işlemlerin hepsi bankalar aracılığıyla yapılmak zorunda. Alınabilecek hesap cetvelleri ile ayrıntılı olarak geçmişe gidilebilen bankalar ayrıca güvenlik açısından da önemli bir noktada bizlere hizmet vermektedir.

Bir bankanın işi para olduğuna göre, bankalar paraya ihtiyacı olan kişilere istenilen koşulları temin etmekle birlikte bir bakıma para satmaktadırlar. Ticari mantığıyla para kazanma amaçlı prosedürleri yasal zemine oturtarak borç paralar veren bankalar söz konusu maddiyat olunca biraz sık eleyerek nakit yardımında bulunurlar.

En önemli koşulları düzene girmiş maaşla çalışan kişilerin borçlarına sadık olması ve verdikleri paranın geri dönüşünün sağlanmasıdır. Peki işi olmayan, maaş alamayan bir kişiye kredi verilir mi?

 Maaşı Olmayana Kredi Verilir mi?

Günümüzde neredeyse her ihtiyacımızı kredilerle karşılamak zorunda kalıyoruz. Bu konuda bankalarla işlemleri olmayan kişiler hiç yok denecek kadar azdır. Özellikle kredi başvurusu yapan kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir.  Bankalarda ticari kurumlar oldukları için müşterilerine verdikleri kredilerin ödenmesini isterler.  Bu yüzden de bütün müşterilerine kredi vermekten kaçınırlar.

Bankalar müşterilerine kredi verirken bazı incelemeler yaparlar. Bu incelemelerden ilk sıralarda kişinin düzenli bir geliri olup olmadığıdır. Özellikle kişinin son 6 aydır düzenli bir işte çalışması çok önemlidir. Bankaların bir diğer dikkat ettiği önemli noktalardan biriyse kişinin kredi notudur. Kredi notu düşük olan birisi düzenli bir işte çalışsa daha kredi kullanamayabilir.

Maaşı Olmayanlar Nasıl Kredi Alır?

Peki, maaşı olmayana kredi verilir mi? aslında bu sorunun cevabı hem hayır hem evettir. Çünkü kişinin kredi notu yüksekse bir maaş bordrosu göstermese bile bankalar kişinin kredi notuna güvenerek ve kendi inisiyatiflerini kullanarak kredi verebilir. Burada kriter bankanın sizi tanıyor olması, banka ile daha önce kredi alış verişi gibi münasebeti olması ve bu münasebetler karşılığında size düşen görevleri usulüne göre yerine getirmenizdir. Fakat kişinin kredi notu düşükse ve çalışmıyorsa bu durumda kişinin kredi alabilme ihtimali çok düşüktür. Aynı zamanda kişinin kredi notu yüksek olsa bile bazı bankalar kredi kullanımına izin vermeyebilir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  TEB Evlilik Kredisi

Sonuç olarak maaşı olmayan kişiler bankanın inisiyatifi ile fazladan sizden talep edebilecekleri kefil, kefiller ve ipotek karşılığı gösterebileceğiniz taşınmaz gayrimenkuller karşılığı kredi kullanmaları mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.