Maas yazisi ile kredi
maas yazisi ile kredi

Tüzel kişiler mecburen bu yapı içerisinde bulunsa da, gerçek kişiler gerek durumları, yaş itibarı ve çeşitli sebepler ile bankalarla henüz tanışma fırsatı edinememiş olabilir. Ancak ekonomi piyasasında yerini alan kişiler bir şekilde bu yapının içerisinde hem yasal olarak bulunmak zorundalar hem de farklı hizmetlerden faydalanabilmek adına bu mecralara adım atmak zorundadırlar. Bunların başında ise Kredi talepleri geliyor.

Zamanla kişi gelişimini gösterirken maddi ihtiyaçlara istek duyacaktır. Bu ihtiyaçların karşılanması katı kurallar çerçevesinde faaliyet gösteren bankaların taleplerinin karşılanması halinde olabilir. Nakit paraya ihtiyacınız varsa babanızdan ister gibi bir bankadan isteyemezsiniz. Öncelikle onların istek ve dileklerini yerine getirmeniz gerekir.

Bankalar Kredi İçin Neden Belge İster?

Kredi kullanımlarında bankaların istedikleri evraklar kişinin çalışma hayatı ve mevcut gelirlerine göre farklılıklar gösterebilir. Mevcut kredi potansiyelini yükseltmek isteyen finans kuruluşları zaman zaman taleplerini ve gerekli belgelerin sunulmasında esneklik gösteriyor olsa da, verdikleri parayı çöpe atmamak için yani geri dönüşünün sağlanabilmesi adına güvence altına girmek isterler.

Sürekli bankalar ile alışveriş içindeyseniz, maaşınızı bankadan alıyorsanız, daha önce krediler çekmişseniz elbette banka sizden belge istemeyebilir. Özellikle istenmeyen bu belge ise gelirinizi gösteren belge veya maaş yazılarıdır.

Kayıtsız Çalışanlar Kredi Alabilir mi?

Kamu personellerinin maaş bordroları internet üzerinden dijital ortamlarda alınabiliyor. Fakat milyonlarca kişiye hizmet için verilen bu seçeneği 3-4 kişi çalıştıran farklı işletmeler için uygulamak her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da şu an için mümkün görünmemektedir. Bu yüzden bankalar kredi talep eden müşterilerinden bu tür işletmeler için başlıklı maaş yazılarını isterlerken bu yazılara imza atan kişilerin de imza sirkülerini talep ederler. İmza sirküleri de Türkiye’nin en güvenilir kurumu olan Noterler aracılığıyla yapılması kişilere ayrı bir maddi yük getirmekte ve ayrıca zaman kaybına neden olur.

Bütün bunlar bir yana SGK kayıtları dışında çalışan milyonlarca kişi kredi veya kredi kartı talepleri karşısında bankaların istediği bu belgeyi alamazlar. Çünkü resmi olarak böyle bir kayıt yoktur. Ayrıca çalıştıran kişi özellikle part time çalışan kişilere bu belgeyi sağlayamazlar. Bununla birlikte yasal yaptırımlarından kaçınırlar ki, maddi olarak ceza yükümlülüğü altına girmek istemezler. Bu gibi nedenler yüzünden parasal ihtiyacını karşılayamayan kişilere yardımcı olmak, kârlarına artış göstermek için kredi pazarlayan bankalar bu tür evraklardan uzak kredi imkânı verebilirler.

Türkiye’de en fazla banka şubesine sahip olan Ziraat Bankası başta olmak üzere özellikle Denizbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Finansbank gelir belgesi ya da maaş yazısı olmadan kredi imkanı sağlayanlar arasına girmiş durumdalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir