Kredi taksidi uzayacakmi
kredi taksidi uzayacakmi

Son dönemlerde insanların ev, araba, düğün gibi ihtiyaçları için başvurduğu krediler kişilerin en çok başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Ülkemizde özellikle ev kredisi ve araba kredisine ihtiyaç oldukça fazladır. Her bankanın faiz oranları farklı olduğu gibi her bankanın başvurma yöntemleri ve başvururken istediği belgeler değişiklik göstermektedir.

Uzun dönemli kredi ödemelerinin ekonomik olarak kredi kullanan kişilere ne kadar zarar verdiği önceki dönemlerde örnekleri ile yaşandı. Tüketicilerin uzun süre borçlanmaları sonucu hareket edemez hale gelmeleri, uzun süre ödenme rahatlığına aldanarak büyük miktarlardaki borçların altına imza atılması sonucu bir çok kişi ve işletme maddi olarak iflasın eşiğine gelmişti.

Kredi Taksitleri Kaç Ay Çekilebilir

Ülkemizde bulunan bankacılık sektörünün getirmiş olduğu şartlar ve koşullar gereği, şu anlık 48 ay taksit yapılmaktadır. Bu taksit sayısı sadece ihtiyaç kredilerinde ve araba kredilerinde geçerli olmaktadır. Daha önceki yıllarda ihtiyaç kredilerinde ve araba kredilerinde taksit sayısı 72 ay vadeye kadar çıkabilmekteydi. Bankacılık Denetleme Kurulunun almış olduğu kararla bu krediler 36 ay vadeye indirilmiştir.

36 ay vade kullanıcılar ve bankaları oldukça zor durumda bıraktığı için devlet tarafından taksit sayısına tekrardan bir düzenleme getirilmiştir. Yaklaşık 5 6 ay öncesinde çıkartılan kanun tasarısı ile ihtiyaç kredileri ve araba kredilerinin aylık taksit sayısı 48 aya çıkartılmıştır. Bununla beraber ev kredilerinde de son dönemde çıkan kampanyalardan dolayı aylık taksit sayısında artışlar görülmüştür. Daha önceleri en fazla 120 ay vade ile çekilebilirken şu dönemde ev kredileri 240 ay vadeye kadar çekilebilmektedir. Unutulmamalıdır ki çekeceğiniz kredinin aylık vade sayısı ne kadar çok ise verilecek olan faiz tutarı da o kadar fazla olacaktır.

Vadeler Tekrardan Uzayacak Mı?

Sıkışan ekonomiyi rahatlatmak, kişilerin alım gücünü artırmak, finansal döngüyü daha rahat haline getirebilmek adına 2017 yılı başında gerçekleştirilen ve 48 aya uzatılan kredi vadeleri hakkında kullanıcıların merak ettiği noktalardan bir tanesi daha yüksek vadelere kredi çekilebilir mi? Sorusu olarak görülmektedir. Hem bankaların yapmış olduğu hem de resmi kurumların yapmış olduğu açıklamalara istinaden henüz bu yönde bir çalışma olmamaktadır. Bu anlamda gerek Hazineden, gerek Bankacılık Denetleme Kurumundan ya da hükümet kanadından şu anda bulunan 48 ay vade süresinin belirli bir süre daha devam etmesi beklenilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir