Kredi karti limiti
kredi karti limiti

Almak için başvuracağınız kredi kartının limitinin belirlenmesinde neden olan etkenleri sizin için açıklıyoruz.

Kredi Kartı Limiti Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Kredi kartı günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Tercih edilmesinin en büyük sebebi  ise artık ihtiyaç haline gelmesidir. Özellikle almak istenen ürünün yüksek maliyetli olması, kredi kartlarının taksit yapabilme gibi durumları, internet üzerinden alışveriş yapılabilmesi gibi kavramlar kredi kartına olan ihtiyacı gözler önüne sermektedir. Kredi kartları  insanların günlük yaşantısına kolaylık getirse bile bazı sıkıntıları ve sorunları beraberinde getirdiği aşikardır. Kredi kartı kullanıcıların sıkça karşılaştığı sıkıntılar arasında kredi kartı limitlerinin düşük olmasıdır. Kredi kartı limitinin düşük olmasının sıkıntıları ihtiyaçları karşılamamasıdır. Kredi kartı limit artışının uzun bir vadede olması, limit artışının belirli kurallarının ve yasaların belirlediği yöntemler ile ilerlemesi oluşan sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

Kredi kartı limiti kriterleri neler?

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir sorusuna cevap olarak da kredi kartı limiti kredi kartı başvuru esnasında kullanıcının verdiği bilgiler ışığında banka tarafından belirlenmektedir. Belirlenen bu durum limit olarak açıklanmaktadır. Limit belirlenmesinin iki temel ilkesi vardır. Bunlardan birincisi gelir durumu ve kredi notunuzdur. Gelir durumunun çok üstünde bir limit durumu söz konusu değildir. Kredi notunuzun az riskli veya çok az riskli grubuna girmişse fazla limitler beklemek hayalden öteye geçemez bir durum halini alır. Bir bankadan iki kredi kartınız bile olsa limit yine de değişmez. İki kartın veya daha fazla kartın limit durumumun tutarı yine bankanın belirlediği sınırı geçememektedir. Değişmez bir kural dairesinde bu durum ilerler.

Kredi kartı limitinizin belirlenmesi için banka ilk başta sizin gelir durumunuza bakar, aylık gelirinize bakarak sizlere kredi kartı limitleri vermektedir. Limitiniz kesinlikle gelirinizde doğru orantılı bir şekilde oluşur. Asla ve asla uçurum bulunmaz. 2013-2014 çıkarılan banka yasaları gereği çok dikkatli ve titiz bir çalışma ile finans işlemleriniz belirlenmektedir. Daha öncesi için kredi kartlarınızın durumu, ödeme planlarınız, ödeme durumunuz banka için çok gerek ve önemli bir durum arz etmektedir. Daha önceki ödeme koşullarınız banka için limit konusunda belirleyici bir unsurdur. Banka daha önceki borç ve ödeme düzeninize bakarak, kredi kartınızın borçlarını ödeyip ödemediğine bakarak kredi kartı limitlerinizi belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir