2 2
2 2

Türkiye’de kadınların da istihdam oluşturması amacı ile devletin onlarca desteği yer alıyor. Bu desteklerden biri de İşte Anne Projesi’dir. Bu anlamda devlet, iş sahibi olmayan ama çalışmak isteyen anneler için günlük 80 TL ödeme yapıyor. Bu önemli proje ile kadın istihdamın çoğaltılması amacıyla adımlar atıldı.

0 ile 15 Yaş Aralığında Çocuğu Olan Annelere Eğitim Kursları

0-15 yaş arasında çocuğu bulunan kadınların, İŞKUR aracılığı ile düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veya iş başı eğitim programlarına katılım sağlamaları ile birlikte; kursun devam ettiği süre boyunca ödemeler yapılacak. 15 yaşına dek çocuğu bulunan annelerin, İŞKUR programlarının birine katılım göstermeleri dahilinde devlet, aylık 2400 TL ücret ödeyecek.

Sigorta Primleri de Dahil Edilecek

Bu anlamda annelerin, iş kazası ya da meslek hastalığı sigortası primiyle genel sağlık sigortası primi ödeniyor. İşte Anne Projesi dahilinde iş başı eğitim programları, imalat ve bilişim sektörlerindeki iş yeri ve mesleklerden en çok 6 ay ve diğer sektörlerde en ok 3 ay şeklinde yapılıyor. Adı geçen bu programlar günde en az 5 saat en fazla da 8 saat olmak kaydıyla haftada 6 günü geçmemek üzere haftalık 45 saati aşmayacak biçimde gerçekleştiriliyor.

İşsiz annelere i̇şkur’dan maaş

3 Ayda 7200 Türk Lirası

İŞKUR mesleki eğitim kurslarına dahil olacak kadınlar 160 gün boyunca kurs alacak. Bu kurslar günlük en az 5 saat en fazla da 8 saat şeklinde uygulanacak. Haftalık 6 günü geçmeyecek şekilde en az 30 en fazla 40 saat programlanacak. İŞKUR tarafından sunulan İşte Anne Projesi dahilinde 3 aylık işbaşı eğitim programlarına dahil olan kadınlara devlet tarafından 7200 TL maaş ödenmiş olacak.

İşsiz Anneye Doğum Parası

Son birkaç yıl önce yapılan kanuni değişiklikler sayesinde çalışan ya da işsiz kadınların belli oranda para alacağı belirtilmişti. 2015 yılının mayıs ayında bu değişiklik yürürlüğe girdi ve böylece ailelere maddi yardım yapılarak destek sağlanmaktadır. Çalışmayan annelerin doğum parası alabilmesi için ister şahsen isterseniz de sizin adınıza eşiniz başvuru yapabilir. Başvuru sona ermesiyle beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gerekli olan incelemeleri başlatır. İnceleme sonrasında annenin ikamet ettiği bölgede yer alan PTT şubesine para gönderilir.

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Başvurusunu Nasıl Yapacak?

Anneler, bir dilekçe yazarak ya da şahsen başvuru yapabilirler. Ancak isterseniz anne yerine baba da başvuruyu gerçekleştirebilir. Başvuru sırasında mutlaka anne ve çocuğun kimliği olması gerekir. İl merkezinde ikamet ediyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın illerde yer alan müdürlüklerine başvurularınızı iletebilirsiniz. Ancak ilçede ikamet ediyorsanız, kaymakamlıkların içerisinde bulunan ilgili yerlere giderek işlemlerinizi yapabilirsiniz.  Bu yardımdan sadece Türk Vatandaşları değil aynı zamanda sınır dışında yaşayan vatandaşlar da faydalanabilir.

Ülke dışında yaşayan kişiler ise; büyükelçilik ya da konsolosluklara başvuruda bulunabilir. Çalışmayan anneler için ilk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve daha fazla çocuk için 600 TL alabilirler.

İşsiz Anneleri İstihdama Kazandırma

İŞKUR, gerçekleştirdiği İşbaşı Eğitim Programlarına katılım sağlayan annelere para kazandırıyor. İş sahibi olmayan çocuklu anneler, sanayi piyasasındaki mesleklerde yapılan İşbaşı Eğitim Programlarına katılırsa, günde 77,70 TL ödeme alacak.

Böylece anneler hem iş deneyimi yapacak hem de harçlık alabilecek. Annelerin kazançları 26 gün üstünden hesaplanacak ve aylık programın sonunda 2 bin 20 TL ödeme alacaklar. Ayrıca annelere bu ücretin haricinde çocukları için de program süresi boyunca 400 TL bakım desteği sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir