Senetle kredi alan isletmeler
senetle kredi alan isletmeler

Borçluyu, alacaklıyı gösteri, üzerinde borcun yazı ve rakamla yazılıp imzalandığı belgeye senet denir. Aldığımız bir ürünün taahhüdünü yaptığımız ödemesini vadesi geldiğinde ödemek üzere borçlu tarafından imzalanarak alacaklıya verilir. Senet üzerinde imzalandığı tarih ve vade tarihi ile borçlu ve varsa kefilin imzası bulunur.

İşletmeler Senet Karşılığı Krediyi Nasıl Alır?

Kredi kartının yaygın olarak kullanılmasından önce yapılan alışverişleri taksitlendirmek üzere taksit miktarı kadar imzalanan senetler bankalara komisyon karşılığı ciro ettirilebiliyordu. Böylece alacaklı, senet takibi yapmak zorundan kalmamaktaydı.

Şimdiki dönemde alışverişler taksitlendirmeler kredi kartı ile yapılsa da işletmeler yüklü miktarlarda borçlanmalarını çek ve senet karşılığı yapmaya devam etmektedirler.

Bazı bankalar imzalanmış senetleri teminat olarak kabul edip, bu senetler karşılığında kredi verebilmektedir. Ancak  boş nüshasını her kırtasiyeden bulabileceğiniz senetlerin düzenlenmesi ile hukuksal yaptırımlar, çok azdır ve itimat edilmez. Bu yüzden de bu senetlere alacak sigortası yaptırılabilmektedir.

Bazı işletmeler devlet tarafından yapılan ihalelere katılımında yapacakları işler için ihaleyi veren kuruma işin bitirilmesini güvence olarak bankalardan aldıkları teminat mektuplarını vermektedir. İhalenin işleyişinde bir problemle karşılaşıldığında ihale süreci tamamlanamadığın da ihaleyi veren kurum veya kuruluş teminat mektubu ile teminatı veren bankaya başvurarak, teminat bedeli kadar rakamı tahsil edebilir.

Senetle Satışı En fazla kimler yapıyor?

Senetle mal satışı yapan firmalar arasında dönemimizde en fazla işi kapıdan satış yöntemiyle yapılmaktadır. Son dönemde yapılan dolandırıcılıklarla anılan kapıdan satışlar için Tüketici Hakları ve Tüketici Hakem heyetleri vatandaşların kandırılmaması adına ardı ardına kurum siteleri, gazeteciler ve sosyal medya aracılığıyla ilanlar yayınlanmaktadır.

Kapıdan satışlar, yapılan satışlarla ilgili ayrıntıları farklı bir makalemizde yayınlayacağız.

Hayatta risksiz yapılan ticari bir yaşam söz konusu değildir. Senet teminatı ile kredi veren bankalar kredinin geri dönüşünde adımlarını sağlam yere bakmak isterler. Bunun için firmalardan ipotek istenebilir ve teminat miktarı karşılığında ayrı ticari bir ortaklık ile kefalet talebinde bulunabilirler. Bu kredilerin aura’sında olan bir husustur.

Bankalar işletmelere senet karşılığı teminat verdiklerinde bir anlamda sizin teminat mektubu vereceğiniz kuruluşlara bir anlamda kefil olmuş demektir.

Bankalar dışında senetle kredi veren finans kuruluşları da bulunur. Ancak bu kuruluşlar normal faizlerden daha yüksek olarak kredi vermektedirler. Bankaların üstünde denetleme kumrunu sahip olmayan bu tür kuruluşlar bir anlamda modern tefecileri olarak yüzyılın borç verenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir şekilde bankadan kredi alamayan ticari firmalar ve kişiler bu tür kuruluşlarda senet karşılığı kredi alarak alınıp, verilecek olan vergilerinde önüne geçmiş olabilirler.

2 Comments

  1. Küçük bir kuaför işletmem var. Burasını büyütmek için kredi istedim ancak onaylanmadı. ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir