Isbank kredi karti uyelik ucret iadesi
isbank kredi karti uyelik ucret iadesi

Kişilerde zamanla oluşan talepler karşısında kredi kartı bağımlılığının arttığını söyleyebiliriz. Çünkü insanlar alışverişlerinin büyük kısmını kartlarla ödeme yapmaktadır. Kredi Kartının kullanımının artıran bir çok sebep sıralayabiliriz. Ancak onlarca bankanın verdiği milyonlarca karta kredi kartı aidatı, üyelik ücreti adı altında yansıtılan yüksek meblağlar ile vatandaşların mevcut borçlarına yük binmesi hem insanları zor durumda bıraktı, hem ödeme güçlüğüne neden oldu.

Kredi Kartınıza ücret kesintisi yapan bankalardan biride kullanmış olduğunuz Maximum Kredi Kartı için Türkiye İş Bankasıdır. Maximum kredi kartı ile her türlü alışverişin önünü açan İş Bankası yıllık bazlarda kişilerden bu ücreti kesmektedir.

Son dönemde yapılan düzenlemeler ile bankaların kestiği kredi kartı aidatı ücretine yasal zemin hazırlanarak kesilmesine olanak tanınmış olsa da, bu düzenleme ile birlikte kesilen fahiş rakamların da önüne geçilmiş oldu.

Her ne kadar kesintinin yapılması yasallaşsa da; Ekim 2014 yılından önce kesilen kart üyelik ücretinin iadesi için başvuru yapmanız mümkün. Bu ücretleriniz için bankanıza başvurmuş olabilirsiniz. Ancak bankalar bu kesintiler için genel de olumsuz cevap vermektedir. Aslında aynı banka farklı uygulamaları ile net bir tavır takınmamaktadır. Ücretin iadesi başvurusuna bazı müşterilerine direk iadesini sağlarken, bazılarına ret cevabı vermektedir. Buda banka şubelerinin farklı bakış açılarından kaynaklanarak işlem yaptıklarını sadece tahmin edebiliyoruz.

Bazı bankalar da başvuru sonrası sizlere harcama miktarı sunarak; yapılacak alışveriş ve ödemeler ile harcanacak rakam karşılığı olarak sizlere puan para ile iadesini yapmaktadır.

Bankaya başvuru yapmak yerine kısa yoldan Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bazı hakem heyetleri önce bankaya başvurmanızı, olumsuz yanıt aldıktan sonra kendilerine gelmelerini istemektedir. Ancak belirtmeliyim yasal olarak verdiğiniz dilekçeleri bütün resmi kurumlar almak ve resmi yollarla cevaplamak zorundadır. Yani sözlü olarak size bu iletilirse, yazacağınız dilekçeyi Kaymakamlığa teslim edebilirsiniz ancak teslim sırasında başvurunuzun kayda girmesini ve gelen evrak numarası almanız size ileride fayda sağlayabilir. Çünkü hepsinde olmasa bile Kaymakamlıklara tüketici başvurularının sayısı bir hayli fazladır ve daha sonra yapacağınız takipler için size yarayacaktır.

Burada sizler için hazırlamış olduğumuz gerçek bir İş Bankası Maximum Kredi Kartına ait Tüketici Hakem Heyeti Karar Örneğini yayınlıyoruz. Kredi kartı aidatının tüketiciye geri ödenmesine ait gerekçe ve hüküm ile bankadan kesilen ücretlerin iadesini alabilirsiniz. Karar örneği için tıklayınız. iş bankası kredi kartı aidatı iade kararı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir