Murabaha kredisi nedir
murabaha kredisi nedir

Ev, araç ya da ekipman almak isteyen ancak nakit para sıkıntısı yaşayan ve islami kurallar çerçevesinde dinen aykırı olduğu düşünülen faiz işlemlerine bulaşmamak isteyenler katılım bankalarına yönelmektedir. Katılım bankalarının konut, araç gibi menkul ve gayrimenkulleri peşin olarak alarak kişiye vadeli olarak satmasına Murabaha kredisi denilmektedir.

Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Albaraka Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankası bu konuda önde gelenler arasındadır. Murabaha kredisinden yararlanmak isteyenler bu bankalara başvuru yapabilmektedir.

Murabaha Kredisi Nedir?

Kişiler bankalardan çeşitli alım türlerine istinaden kredi talep etmektedir. Bankalar bu kredilere belirlenmiş oranlarda faiz yükü ve masrafları da ekleyerek para tahsisi yapmaktadır. Bu durum ihtiyaç kredileri için de aynı şartları taşımaktadır ve değiştirilemez. Çünkü bankalar ticari kuruluşlardır ve bir nevi talepte bulunan kişilere para satışı yapılmaktadır.

Murabaha sistemi, alınacak türdeki mal ya da taşınmazın maliyetinin müşteriye bildirilmesi, üzerine eklenecek kâr ile satılmasıdır. Burada asıl alıcı malın bedelini ve verilecek kârı bilmektedir. Yani katılım bankalarının para kazanmasında kullandığı yöntem Murâbahadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir