Kredi ve Finans Portalı

Faizsiz Bankacılık, Murabaha Kredisi

Ev, araç ya da ekipman almak isteyen ancak nakit parası olmadığı gibi islami kurallar çerçevesinde dinen aykırı olduğu düşünülen faiz işlemlerine bulaşmamak için alım yapmak isteyen bu kişiler katılım bankalarına yönelmektedir. İşte bu noktada faiz yansıtılmadan katılım bankalarından kullanılan konut, araç gibi mal alımlarının bedelini bankanın peşin olarak aldığı, ancak kişiye vadeli olarak satması şeklindeki krediye Murabaha Kredisi denilmektedir.

Katılım bankaları ülkemizde sayılıdır. Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Albaraka Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankası önde gelen  bankalardır. Faizsiz alım,  bankanın sizin yerinize alması ama size vadeli olarak vermesi gibi durumlarının ne kadar doğru olduğu bilinmez. Bu durum aslında Diyanet işleri Başkanlığına sorulabilir ve bununla ilgili ayrıntılı bilgi alınabilir. Ancak kredicim.net ailesi olarak bu durumun dinen uygundur dememiz yanlış olur. Yani açıkcası böyle bir yükün altına girmemiz doğru olmaz. Yine de İslam Hukukçularının ifade ettiği bir çok makale bulunmaktadır.

Faiz Yükü ve Masraflar

Kişiler bankalardan çeşitli alım türlerine istinaden kredi talep etmektedir ve bankalar bu kredilere belirlenmiş oranlarda faiz yükü ile masrafları da ekleyerek para tahsisi yapmaktadırlar. Bu durum alımlar dışında ihtiyaç kredileri içinde aynı şartları taşımaktadır ve değiştirilemez. Çünkü bankalar ticari kuruluşlardır ve bir nevi talepte bulunan kişilere para satışı yapılmaktadır diyebiliriz.

Din’en faizle iş yapılması mümkün olmadığına göre ev almak isteyen kişi yüksek miktardaki parayı veremeyecek durumda kalır. Yani hâl böyleyken bu kişinin ev almasını bekleyemezsiniz ve mümkün değildir. Bu durumda katılım bankalarına başvurarak evi almak istediğinizi belirtiyorsunuz. Banka uygun gördüğü durumda size evi sizin için satın alıyor ve size vadeli  olarak kâr payı ekleyerek satışını yapıyor. İşte bu durumda murâbaha denilen ticaret devreye giriyor.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Murabaha Kredisi

Aslında çok karışık bir durum gibi karşılanabilir. Öyle de zaten. Kişi alacağı evi vadeli alacaksa bu evin peşin fiyatını bilmemesi gerekir. Banka evi satın alarak size vadeli satacaksa o evin ilk önce banka nezdinde satışı gerçekleşmeli ve daha sonra asıl alacaklı olan kişinin adına tahsis edilmelidir. Bu durumda tapu masrafları ikiye katlamış olur ve ikinci satış ile kâr elde edileceğinden bankanın ayrıca Gelir Vergisi ödemesi gerekir bu da maliyetleri artıracaktır. Katılım bankacılığı aracılığıyla mal alımlarında elbette böyle bir durum gerçekleşmiyor.

Kısaca açıklamak gerekirse murâbaha, alınacak türdeki mal ya da taşınmazın maliyetinin müşteriye bildirilmesi, üzerine eklenecek kâr ile satılmasıdır. Burada asıl alıcı malın bedelini ve verilecek kârı bilmektedir. Yani Katılım bankalarının para kazanmasında kullandığı yöntem Murâbahadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.